Доц. Веселка Радева: Трябва да се научим да живеем и да работим в Космоса В България няма закон за Космоса, макар че е направен опит за създаването му преди десетина години
В България няма закон за Космоса, макар че е направен опит за създаването му преди десетина години
Photo credit: Felix Mittermeier/pexels.com
Като жители на огромната Вселена, трябва да се научим да живеем и да работим в това пространство. Това каза доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума към Висшето военноморско училище във Варна и на проекта за Младежка академия „Космос и право“, който е съвместна инициатива с Варненския апелативен съд.
Космическият туризъм има много направления и едно от тях е правовата страна, която определя как можем да бъдем защитени от всякакви опасности, коментира доц. Радева. Според нея сред опасностите е космическият боклук, който бе дискутиран миналата година с учениците, които са дали свои решения, дебатирайки по темата.
Проблемите ни касаят и нас, жителите на планетата, и ако младите не започнат от сега да мислят за тях, след време те ще бъдат тежки за решаване, отбеляза преподавателката и добави, че за пореден път Планетатирумът става звездно училище за децата, за да ги подготви как те и техните наследници биха оцелявали в бъдещето.
Тя припомни, че от години студенти от Военноморското училище участват с проекти в конкурс, организиран редовно от Европейската космическа агенция. Последният от проектите е на изучаващите медицина, които са разработили идея за летище и за полети на малки апарати с пет до десет туристи. Темата на Академията, свързана с космическото право, според нея, е много актуална, защото и сега е трудно да се решават проблеми между частни и държавни агенции.
По думите на съдия Георги Йовчев от търговското отделение на Варненския апелативния съд, който е лектор по проекта, е дошло време да има регулация на обществените отношения и в космическото право. Той уточни, че то е наднационално и по него работят Европейският съюз и НАСА. Сега уредбата е пожелателна, държавите са тези, които регулират правото, а при престъпления се прилагат законите на страната, чиято собственост е летателния апарат или станцията, уточни той.
В България няма закон за Космоса, макар че е направен опит за създаването му преди десетина години. По-скоро възприемаме международното законодателство, базирано на конвенция, приета още през 60-те години, посочи съдията. Уредбата е много стара, няма нови нормативни актове, които да са актуални към съвременните условия, смята той.
Младежката академия „Космос и право“ се дължи на изключителното партньорско отношение на Планетариума към ВВМУ, подчерта председателката на Апелативния съд Ванухи Аракелян. Тя смята, че младите хора вече гледат към звездите и измежду децата на Варна, които работят по проекта, ще има такива, които ще полетят в Космоса. Това ще бъде реалността, ясно е, че човекът вече гледа натам и естествено ще има и космическо правосъдие, каза тя и допълни, че за да си представим какво ще бъде то, можем да препрочетем класиците на научната фантастика, които още преди повече от 60-70 години са прозрели това бъдеще, в което вече живеем.