На 11 март почитаме двама светци

Честваме паметта на свети Софроний Йерусалимски и на Софроний Врачански

11 март 2025
На 11 март почитаме двама светци

Създадено с Leonardo AI

На 11 март честваме паметта на свети Софроний Йерусалимски и на Софроний Врачански. 

Обичайна практика е в дните, когато се почитат древни светци, да се честват и по-новите им съименници. Затова на 11 март заедно се честват древният свети Софроний, един от най-усърдните защитници на православието против ереста монотелитство (приемали, че у Христос имало само една воля), и българският епископ-страдалец Софроний Врачански.

Свети Софроний Йерусалимски е роден в Дамаск в VI в. Получил добро образование, усърдно изучавал и Свещеното Писание. При посещение в Палестина се запознал с учения монах Йоан Мосх. Станал негов ученик и заедно посетили много от отшелниците в Палестина, Сирия и Египет. Описали техния живот в сборника "Лимонарий" ("Духовна градина"). В Александрия Софроний приел монашество. След време отишъл в Йерусалим, който вече бил под властта на персите. Софроний с проповеди и писания се включил в борбата срещу монотелитите. В 634 г. той единодушно бил избран за патриарх на Йерусалим. А в 636 г. градът бил превзет от арабите. Патриархът уговорил с халифа Омар да не разрушава християнските църкви и да не угнетява християните. На мястото, където бил храмът на Соломон, Омар построил джамия, известна и сега под името "Омарова джамия". Светият патриарх починал в 638 г.

Свети Софроний Врачански е български възрожденски духовник, роден в Котел в 1739 г. Бил кръстен Стойко. Като се изучил, станал учител, а сетне и свещеник. Рано овдовял и приел монашество с името Софроний, после го ръкоположили и за Врачански епископ. Сам описал живота си в книгата "Житие и страдания грешнаго Софрония". Оттам научаваме колко е страдал от турците. Живял праведно, но заради преследвания трябвало да се спаси с бягство в Румъния. Там се занимавал с книжовна дейност, съставил и сборника "Неделник"(1806 г.) с неделни проповеди на говоримия език. Починал в Румъния в 1813 г. 

Източник: Проф. Иван Желев/БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
Как да се справиш с тези мъже Как да се справиш с тези мъже
Най-сладките храни и напитки Най-сладките храни и напитки
ТЕСТ: Избери десерт и открий скрита черта на характера си ТЕСТ: Избери десерт и открий скрита черта на характера си
ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?   ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?  
От Шанхай до Париж – разказ за голямата война и забранената любов в историческия роман „Порцеланова луна“ на Джени Чанг От Шанхай до Париж – разказ за голямата война и забранената любов в историческия роман „Порцеланова луна“ на Джени Чанг
Откъс от „Не“ на диетите!“ на д-р Енджи Касабие (предложение за четене) Откъс от „Не“ на диетите!“ на д-р Енджи Касабие (предложение за четене)
Игрите на подсъзнанието: Защо забравяме или помним грешно събития Игрите на подсъзнанието: Защо забравяме или помним грешно събития
В Испания направиха гигантска кървавица В Испания направиха гигантска кървавица
9 съвета за незабравимо и безгрижно пътуване с деца 9 съвета за незабравимо и безгрижно пътуване с деца
10 правила при лов на евтини самолетни билети 10 правила при лов на евтини самолетни билети
„Започни да живееш, Клоуи Браун“ от Талиа Хибърт (предложение за четене) „Започни да живееш, Клоуи Браун“ от Талиа Хибърт (предложение за четене)
Какво не знаем за наденицата: 11 любопитни факти Какво не знаем за наденицата: 11 любопитни факти
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби