На 19 юни почитаме Юда и Паисий Хилендарски На този ден Църквата чества няколко светци
19 юни 2024
На този ден Църквата чества няколко светци

Photo via Canva.com/AI Generated Image
На 19 юни Църквата почита св. апостол Юда, брат Господен, преподобни Паисий Велики, преподобни Паисий Хилендарски, св. мъченик Зосима Созополски и св. Йоан Шанхайски.
Св. апостол Юда, брат Господен по плът
Св. апостол Юда, когото наричали още Тадей и Левий, един от дванадесетте апостоли, бил син на Иосиф, обручника на Пресвета Дева, и затова се нарича - както и брат му Яков - "брат Господен". Знае се малко за неговия живот преди апостолството. Преданието говори, че той се занимавал със земеделие. След слизане на Светия Дух над апостолите, Юда обходил много страни на Азия, като проповядвал словото Божие. Заедно с апостол Сила той бил пратен в Антиохия да помага на Павел и Варнава. В Новия завет се намира едно съборно послание от св. ап. Юда, с което той се стреми да предпази християните от лъжеученията и напомня, че Господ, Който не пощадил и ангелите, ще накаже всеки грешник, който не се старае да поправи живота си.
Св. Паисий Хилендарски
Денят и годината на смъртта на Паисий Хилендарски са неизвестни, заради което паметта му се празнува на неговия имен ден - 19 юни, когато се чества и преподобни Паисий Велики.
Паисий Хилендарски е роден в гр. Банско, в самите поли на легендарната Пирин планина, през 1722 година. Рожба на благочестиво семейство - единият му брат Лаврентий бил игумен в Хилендарския манастир, а другият - Вълчо бил щедър дарител на църкви и манастири - той постъпил за послушник най-напред в близкия Рилски манастир, където закърмил душата си с родолюбива грижа за собствения народ и със светост от великия български светец Йоан Рилски.
Малко по-късно, в 1745 г., вече на 23-годишна възраст, той отишъл при брата си Лаврентий в Хилендар и тук приел монашество. В манастира Паисий имал възможност да се образова и изучи по-добре и духовно да се издигне. Като манастирски пратеник той обикалял села и градове, за да събира помощи и да привлича поклонници за манастира. Паисий с болка виждал разслабващото отчаяние на народа, дълбоко скърбял и се възмущавал за родоотстъпничеството на много българи, които се влачели след чужди обичаи и след чужд език, а презирали чистите български нрави и родния си език. Тогава пламва в него патриотична и благочестива ревност, плод на която се явява неговата вдъхновена "История славянобългарска" (1762 г.) "за в полза на българския народ, а за слава и похвала на Господа Иисуса Христа".
След като написал историята си с много труд, той като същински равноапостол тръгнал да я разнася навсякъде по българската земя, за да я четат и преписват. По този начин преподобни Паисий запалил пожара на българското народно свестяване и възраждане. И в тази усърдна дейност на равноапостол и народен будител той умира неизвестно къде, може би мъченически - ако не убит от вражеска ръка, то сломен от преумора.
Паисий е канонизиран е за светец с писмен акт на Светия Синод на Българската православна църква през 1962 г.
Св. Йоан (Максимович), Архиепископ Шанхайски
Св. Йоан Максимович (в света Михаил Борисович Максимович) е йерарх на Руската задгранична църква, служил в Азия, Европа и Америка. Той е известен с праведния си живот и огромния си морален и пастирски авторитет и е почитан като светец още приживе. Три десетилетия след смъртта му Руската задгранична църква го присъединила към лика на светците (1994 г.).