На 3 април почитаме мъдър и смирен игумен  

Като отраснал и добил образование, св. преподобни Никита Изповедник се посветил да служи на Бога

3 април
На 3 април почитаме мъдър и смирен игумен  

Photo via Canva.com/AI Generated Image

На трети април Църквата почита св. преподобни Никита Изповедник, игумен Мидикийски. 

Преподобни Никита се родил в малоазийската област Витиния. Той живял през онова смутно за Източната църква време, когато иконоборците, подкрепяни от императорите Лъв Исаврянин (717-741 г.) и Лъв Армянин (813-820 г.) гонели и притеснявали почитателите на светите икони.

Родителите му били добри и благочестиви, но той не бил честит да се радва на майчини ласки и грижи: майка му починала на осмия ден след раждането му, а бащата след нейната смърт приел монашество. Никита бил отгледан и възпитан от своята баба.

Като отраснал и добил образование, той се посветил да служи на Бога. Той бил още млад, когато отишъл в Мидийския манастир. Игуменът Никифор го приел с бащинска любов. Като видял неговото усърдие в духовния живот, той скоро го постригал за монах. Младият инок се отдал на постнически живот и проявил голямо смирение и послушание.

След седем години бил ръкоположен за свещеник от Цариградския патриарх Тарасий. Понеже игуменът Никифор бил вече стар и немощен, управлението на манастира било възложено на Никита. Със своя богоугоден живот и с мъдрото ръководство на манастирското братство той скоро привлякъл в манастира мнозина благочестиви мъже и числото на братята за няколко години твърде много се увеличило.

Източник: pravoslavieto.com
Коментирай »
Препоръчваме още
Първо българско издание на „Произходът на тоталитаризма от Хана Арент (предложение за четене) Първо българско издание на „Произходът на тоталитаризма от Хана Арент (предложение за четене)
Трикомпонентната любов: Каква е идеалната връзка и как да я постигнем Трикомпонентната любов: Каква е идеалната връзка и как да я постигнем
Особено полезно четиво: „Нарцистичните перверзни" от Жан-Шарл Бушу (предложение за четене) Особено полезно четиво: „Нарцистичните перверзни" от Жан-Шарл Бушу (предложение за четене)
Класиката в секса: Четири причини мисионерската поза да не излиза от мода Класиката в секса: Четири причини мисионерската поза да не излиза от мода
Синдромът на “Болезнената пета” - какви са симптомите, диагностиката и лечението  Синдромът на “Болезнената пета” - какви са симптомите, диагностиката и лечението 
Тодор Костадинов разказва за срещите си с популярни българи в българи в „Разкази против забрава. Анти-некролози“ (предложение за четене) Тодор Костадинов разказва за срещите си с популярни българи в българи в „Разкази против забрава. Анти-некролози“ (предложение за четене)
5 неща, които задължително трябва да имате в чантата си през лятото 5 неща, които задължително трябва да имате в чантата си през лятото
Диетата Сонома – удоволствие от храненето Диетата Сонома – удоволствие от храненето
Предложение за четене: „Розата на Балканите” от Иван Илчев Предложение за четене: „Розата на Балканите” от Иван Илчев
Употребата на някои консерванти е свързана с по-висока честота на ракови заболявания и диабет Употребата на някои консерванти е свързана с по-висока честота на ракови заболявания и диабет
Защо най-евтиното място в самолета често е най-забавното Защо най-евтиното място в самолета често е най-забавното
Органичната диета: универсален хранителен режим или скъпо удоволствие Органичната диета: универсален хранителен режим или скъпо удоволствие
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби