Първи стъпки при изгаряне: Какво можем да направим в домашни условия Вижте ценните съвети на д-р Елена Бенова
Вижте ценните съвети на д-р Елена Бенова
Голяма част от пострадалите от изгаряне получават ненавременна или изобщо не получават адекватна помощ, защото изгарянето много често се подценява и медицинска помощ се търси късно.
Правят се погрешни опити за самолечение, използват се всевъзможни субстанции и методи. Хранителни продукти, положени върху изгорени участъци, могат да доведат до сериозни инфекции, да затруднят и забавят процеса на лечение, предупреждава д-р Елена Бенова, пластичен хирург в Болница Вита.
Но какви трябва да са първите стъпки при изгаряне в домашни условия? Вижте още от ценните съвети на д-р Бенова 👇👇👇
Непосредствено след получаване на травмата трябва да бъде преустановен контактът с източника на изгарянето (агента) – събличаме дрехите, премахваме колани, пръстени, часовници и др. преди подуването на засегнатите участъци.
Първа помощ при изгаряне: Какво НИКОГА да не правим
Зоната трябва да бъде изложена на течаща вода за 15-20 минути (хладка, не студена) или да се сложи студен компрес. Не се препоръчва поставянето на лед върху мястото, защото това може да доведе до допълнително увреждане на тъканите. В случай че мехурчето не е разкъсано, не трябва да се спуква, заради опасност от инфекция, нито да се търсят начини за отстраняване на материали върху изгорената зона (разтопена пластмаса например). След това трябва да се направи рехава превръзка (по възможност) със стерилни материали (или поне кърпа) и да се потърси помощ в специализиран кабинет за обработка на изгарянето.
Избягвайте да слагате хранителни продукти върху поразените участъци. "В практиката си съм виждала доста пациенти, покрити с краставици, домати, мазнина грес, разбит белтък, жълтък и всякакви такива продукти. Не го правете!", категорична е д-р Бенкова. Ако мехурчето е разкъсано, това неминуемо ще доведе до замърсяване на раната и инфекция. Освен това самото отстраняване на тези продукти е много болезнено и мъчително за пострадалия.
Лечението не приключва със зарастването на раната
Ако една рана от изгаряне се инфектира, това удължава срока за лечение и може да доведе до по-сериозни последици. Затова най-важна е обработката на травмата в първите часове и дни, припомня д-р Бенкова.
Лечението на изгарянето не приключва със зарастването на раната - понякога последващите грижи могат да отнемат месеци, дори години, допълва пластичният хирург. Особено внимание се обръща на изгарянията при децата, за да се избегнат усложнения при растежа на засегнатите зони.
Коментирай »