Почина писателят Янко Станоев

Той е автор на близо 20 книги, сред които "Неандерталецо мой", "Домашни истории", "Двойникът", "Децата на Афродита",  "Танцът на сатирите"

29 юни 2023
Почина писателят Янко Станоев

Photo via Canva.com

Отиде си писателят Янко Станоев (1944-2023), съобщиха от Съюза на българските писатели (СБП).

Той е автор на близо 20 книги, сред които "Неандерталецо мой" (1976), "Домашни истории" (1981), "Двойникът" (1985), "Децата на Афродита" (2001),  "Танцът на сатирите" (2004).

Носител е на наградата на СБП за романа "Блудният син" (1993), на наградата на в. "Труд" – "Златният ланец" за разказ (1999) и на Националната литературна награда на СБП за белетристика "Георги Караславов" (2012). 

Янко Станоев е роден в село Долна Секирна, Пернишка област. Средното си образование завършва в Перник, а висше – славянска филология, в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Първите си разкази публикува във вестниците „Средношколско знаме“, „Студентска трибуна“, „Народна младеж“, „Стършел“, в списанията „Родна реч“,  „Български воин“, „Дружба“.

Бил е редактор в сп. „Български воин“ и „Дружба“, във в. „Народна младеж“ и „Славянски вестник“, и в редакцията за документални филми на БНТ.

Коментирай »
Препоръчваме още
Мечтаното предложение за брак Мечтаното предложение за брак
Любимото кафе показва характера Любимото кафе показва характера
Мобилният телефон през 1938 Мобилният телефон през 1938
8 ежедневни навика на успешните жени, които да изпробваш още сега 8 ежедневни навика на успешните жени, които да изпробваш още сега
Туристически неволи: Да си резервирате място до прозореца и да гледате само крилото на самолета Туристически неволи: Да си резервирате място до прозореца и да гледате само крилото на самолета
Червена панда прави гимнастика Червена панда прави гимнастика
Как да минимизираме разходите си при пътуване Как да минимизираме разходите си при пътуване
За стройна фигура яжте бавно За стройна фигура яжте бавно
Защо най-приятните изненади по време на път са в малките градчета и селца Защо най-приятните изненади по време на път са в малките градчета и селца
Много бъдещи майки страдат от липса на витамини, важни за бебето и тях самите Много бъдещи майки страдат от липса на витамини, важни за бебето и тях самите
Кой е перфектният мъж? Кой е перфектният мъж?
От Древен Рим до Англия по времето на Шекспир – Ина Ясипова ни повежда на завладяващо пътешествие в продължението на „Жива“ и „Посветена“ (предложение за четене) От Древен Рим до Англия по времето на Шекспир – Ина Ясипова ни повежда на завладяващо пътешествие в продължението на „Жива“ и „Посветена“ (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби