Почитаме смели светци мъченици. Празнуват имена, обречени на обич Честваме паметта на свети мъченик Кодрат и на негови последователи
10 март 2024
Честваме паметта на свети мъченик Кодрат и на негови последователи
Photo credit: Matthew DeVries/pexels.com
На 10 март Църквата почита светите мъченици Кодрат и Галина.
В царуването на император Декий (249–251 г.) било предприето гонение против християнската вяра. Много християни били доведени в гр. Никомидия и там били затворени в тъмница. Съдебните власти очаквали чиновника, когото императорът трябвало да изпрати за съденето на християните. Страх обзел никомидийските християни, разказва Българската патриаршия. Едни бягали в планини и пустини, но други със спокойствие очаквали и мъчения, и смърт. Между тия последните бил един млад християнин, на име Кодрат, човек от знатен род, богат и уважаван от всички. След много увещания, мъчения и тъмница св. Кодрат бил измъчван, пред целия народ, но множество християни смело обявили вярата си в Христа и двамина – Саторин и Руфин, умрели мъченически за нея. Св. Кодрат бил посечен с меч.
След убийството на шестимата мъченици Кодрат, Киприан, Дионисий, Анект, Павел и Крискент били измъчвани и по различен начин погубени и останалите заловени християни, допълва Pravoslavieto.com. На мъки за Христа се решавали и свети жени, подражавайки на свети Кодрат и пазейки в сърцата си наставленията му - Хориса, Нунерия, Василиса, Ника, Гали, Галина, Теодора и много други жени, а също и мъже. Едни от тях се преселили при Господа, бидейки посечени с меч, други били удавени във вода или убити по друг мъчителен начин. Всички те заедно със своя наставник свети Кодрат били причислени към лика на мъчениците.
Имен ден
На 10 март имен ден празнуват всички с имената Галина, Галин, Галя, Гален, Галена, Галка и останалите производни.
Името според народните поверия
Произходът на името Галина е обвит в мистерия, като различни източници предлагат разнообразни теории за неговите корени. Според някои народни поверия, носещите това име са обречени на любов и обич. Една от легендите твърди, че името е свързано с думата "гал", която в превод означава мургав и здрав. В същото време, се твърди, че името има корени в гръцкия език, където се асоциира със спокойствие, а в старобългарския контекст е свързано със състояние на покой и безветрие. Други версии сочат, че Галина произлиза от действието "галя", което е символ на майчина нежност и защита.
Коментирай »