Шимпанзетата са способни на сложни комбинации от звуци, подобни на човешките Хората и шимпанзетата за последно са имали общ прародител преди приблизително 6 милиона години
Хората и шимпанзетата за последно са имали общ прародител преди приблизително 6 милиона години
Photo credit: Susanne Jutzeler, Schweiz 🇨🇭 💕Thanks for Likes/Pixabay
Шимпанзетата комбинират звуци в по-големи комуникативно значими структури, както правят и хората, сочи швейцарско проучване, цитирано от изданието "Нейчър къмюникейшънс".
Изследователите от университета на Цюрих предполагат, че тази способност може да е еволюционно по-древна, отколкото се смяташе досега.
Основна характеристика на човешкия език е способността на хората да комбинират думи в по-големи смислови фрази т.е. значението на цялото е свързано с това на частите. Откъде идва тази способност и как се е развила обаче не е съвсем ясно.
#Scientists figured out #chimpanzees have a rudimentary #language by pranking them with fake snakes. The finding could change everything we know about the #evolution of language. May 9, 2023. #Animals #communication #brains #learning https://t.co/MXqVgWwKKp
— For a Better World (@z_007_z) May 17, 2023
Шимпанзетата също разчитат на различни звуци, за да улеснят своя социален и природен живот. При определени обстоятелства те могат да комбинират тези звуци в по-големи последователности.
Изследователи от университета в Цюрих провеждат експерименти с диви шимпанзета от Уганда, които им помагат да установят, че наистина разбират звукови комбинации.
Researchers discovered a primitive language used by chimpanzees by tricking them with fake snakes to test their reactions.https://t.co/NQNOQ0kpfQ
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) May 15, 2023
Новите открития могат да дадат информация за еволюционните корени на композиционната природа на езика.
„Хората и шимпанзетата за последно са имали общ прародител преди приблизително 6 милиона години. Нашите данни показват, че способността за комбиниране на смислени звуци може би се е появила преди поне 6 милиона години, ако не и повече“, казва Саймън Таунсенд, професор от университета в Цюрих.