Шимпанзетата могат да разгледат два сценария и да се подготвят за тях, за да постигнат дадена цел Учени откриха, че шимпанзетата, подобно на хората, са способни да разглеждат алтернативни възможности, когато са изправени пред избор
Учени откриха, че шимпанзетата, подобно на хората, са способни да разглеждат алтернативни възможности, когато са изправени пред избор
Photo credit: Vlad Kutepov/Unsplash
Подобно на хората, шимпанзетата могат да разгледат два сценария и да се подготвят за тях, за да постигнат дадена цел, предаде Франс прес, позовавайки се на експеримент, описан в сп. "Байолъджи летърс".
Теоретично т. нар. модално разсъждение е прерогатив на човешкия мозък. То ни позволява да си представим или обмислим какво би могло да се случи при определени условия.
Ако не сме сигурни например дали по-късно ще бъде слънчево или ще вали, можем да вземем слънцезащитен крем и чадър, преди да излезем навън. Тази способност за разглеждане на различни възможности е от съществено значение за човешкото познание.
Chimpanzees can prepare for alternative futures https://t.co/fT2l5qvOwa
— New Scientist (@newscientist) June 21, 2023
Някои изследователи смятат, че въпросната способност за разсъждение е присъща само на човека, като се проявява едва след ранна детска възраст и изисква усвояването на езика. Други изследователи обаче са открили, че шимпанзетата могат да разсъждават логично, когато са изправени пред ситуация, предполагаща избор.
"Модалното разсъждение е в основата на нашата способност за въображение", отбелязва пред Ян Енгелман, асистент по психология в Калифорнийския университет в Бъркли. Според водещия автор на шимпанзетата също могат да обмислят алтернативни възможности, т.е. да си представят възможни изходи от дадена ситуация.
Simple experiment shows #chimpanzees can prepare for alternative outcomes of events @RSocPublishing https://t.co/5fEjUtJNXW https://t.co/m5yrgii4wV
— Phys.org (@physorg_com) June 21, 2023
В миналогодишен тест изследователят вече е наблюдавал реакциите на шимпанзе към експериментатор в зависимост от това дали последният е имал избор или не да му даде очаквана награда. Шимпанзето не се е сърдило на експериментатора, че не е удовлетворил желанието му, когато това не е зависело от него, но в противен случай се е възмущавало.
Този път, съвместно с колеги от британски, австрийски и германски университети, Енгелман прави първото по рода си изследване, чиято цел е да установи дали шимпанзето може да предвиди и да се подготви за сценарий с два възможни изхода.
Новият експеримент показва, че шимпанзетата могат да мислят в перспектива и да се подготвят за два възможни сценария, за да постигнат дадена цел, и че са единствените животни, освен човека, за които се знае, че са способни на това.