До 4 години живот без кръвопреливане: Какво е таласемията и защо пациентите се нуждаят от кръв Около 2,5% от българите носят у себе си гена на това заболяване
Около 2,5% от българите носят у себе си гена на това заболяване
Photo credit: Karolina Grabowska/Pexels
Таласемията е рядко, наследствено, генетично заболяване, което се дължи на дефект на молекулата на хемоглобина, разказват от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Произвеждат се некачествени червени кръвни клетки със силно скъсена преживяемост. В резултат съдържанието на хемоглобин в организма е по-малко от необходимото, което пречи на снабдяването на органите с кислород и води до анемия. Става въпрос за тежко заболяване, което продължава до живот. Лечението е конвенционално, с регулярни кръвопреливания на всеки 2 до 4 седмици, уточняват от болницата. Този процес води до натрупване на желязо в организма, заради което се налага ежедневна хелатираща терапия.
Таласемията засяга и деца
Носителството на таласемичен ген обикновено е безсимптомно, но когато двама човека с дефектния ген създадат потомство, вероятността то да е с Таласемия майор е 25%. Децата с Таласемия всъщност се раждат от напълно здрави родители.
Без редовно кръвопреливане, тези деца могат да живеят най-много 4 години. При редовно кръвопреливане, те имат нормален живот като на всички останали свои връстници.
В УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се намира най-големият от трите центъра в страната. Към април 2023 г. там се лекуват и проследяват 51 малки пациенти с Таласемия майор. Най-малкият пациент на болницата е едва на 11 месеца, съобщават от лечебното заведение.
В България около 290 души страдат от най-тежката форма на Таласемия – Таласемия Майор. Близо 100 са болните деца, а възрастните са около 190.
Около 2,5% от българите носят у себе си гена на това заболяване.
„Дари кръв, подари живот на дете с таласемия“ – да помогнем на малките пациенти да живеят
Международният ден на Таласемията се отбелязва на 8 май. Обикновено датата е свързана с акции за кръвопреливане в помощ на пациентите, които страдат от заболяването.
Коментирай »