Как правилно да мием ръцете си, за да сме здрави

Вижте какво съветват лекари от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“

Как правилно да мием ръцете си, за да сме здрави

Поддържайки добра хигиена на ръцете си, предпазваме както себе си, така и околните. Неправилното измиване на ръцете допринася за почти 50% от всички огнища на болести, причинени от храна, а до 80% от заразните болести се предават чрез допир.

А знаете ли, че повечето хора мият ръцете си само за 6 секунди, като около 33% не използват сапун.

За да сте здрави както вие, така и хората около вас, мийте всичките части на ръцете си – длани, пръсти и нокти, винаги, в продължение на поне 20 секунди с вода и сапун, съветват лекарите от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“. Ето и ситуациите, в които трябва да сме особени внимателни:

  • когато са видимо замърсени;
  • след кихане или кашляне;
  • когато се грижим за болен;
  • преди хранене;
  • преди, по време на и след приготвяне на храна;
  • след ползване на тоалетна;
  • след досег с животни или изпражненията им;
  • след изхвърляне на боклука;
  • след чистене;
  • преди и след лечение на рана;
  • след смяна на памперс;
  • след контакт с пари.

„Хигиената на ръцете спасява милиони животи всяка година, когато се извършва в правилните моменти по време на предоставяне на медицински грижи. Чистата грижа е знак на уважение към тези, които търсят медицинска помощ  и защитава здравето и на медицинските работници, които предоставят тази помощ“, обяснява доц. Росица Вачева, дм - Началник на Лабораторията по Микробиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и п Председател на УС на Българска Асоциация за превенция и контрол на инфекциите.

Коментирай »
Още по темата
7 начина да поддържаш имунитета си естествено 7 начина да поддържаш имунитета си естествено
Световен ден за хигиена на ръцете: Как правилно да ги мием, за да сме здрави Световен ден за хигиена на ръцете: Как правилно да ги мием, за да сме здрави
Препоръчваме още
Седем признака, че не си "самотен вълк", а просто си самотна Седем признака, че не си "самотен вълк", а просто си самотна
„Новата къща“ от Тес Стимсън изважда стари тайни наяве (предложение за четене) „Новата къща“ от Тес Стимсън изважда стари тайни наяве (предложение за четене)
Как да изграждаш добри навици без натиск и вина Как да изграждаш добри навици без натиск и вина
Как да се храните с клечки без да изглеждате като турист Как да се храните с клечки без да изглеждате като турист
Кои цветове ти носят късмет според месеца на раждане Кои цветове ти носят късмет според месеца на раждане
Застоял хляб? Няма проблем. Изпробвай тази аматьорска и вкусна рецепта Застоял хляб? Няма проблем. Изпробвай тази аматьорска и вкусна рецепта
Най-известните древни градове и съкровища на Турция: Четири любими туристически дестинации Най-известните древни градове и съкровища на Турция: Четири любими туристически дестинации
Представителите на тези зодии изневеряват най-много Представителите на тези зодии изневеряват най-много
„Записки от Шато Лакрот: Резиденция Злокучане“ от Мария Касимова-Моасе (предложение за четене) „Записки от Шато Лакрот: Резиденция Злокучане“ от Мария Касимова-Моасе (предложение за четене)
Пет неща, с които тичането е песен (почти) Пет неща, с които тичането е песен (почти)
Гурме пътешествие с кола – как да превърнете всяко пътуване във вкусно приключение Гурме пътешествие с кола – как да превърнете всяко пътуване във вкусно приключение
Преоткриваме близката и непозната Гърция в новото издание на „Гръцко синьо“ от Анита Димитрова (предложение за четене) Преоткриваме близката и непозната Гърция в новото издание на „Гръцко синьо“ от Анита Димитрова (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби