Празнуваме Ивановден - с ритуали, поверия и дълъг списък с именици

Днес почитаме Христовия Кръстител – свети Йоан Предтеча

7 януари
Празнуваме Ивановден - с ритуали, поверия и дълъг списък с именици

©vetrestudio via Canva.com

 

На 7 януари Църквата чества свети Йоан Кръстител – Предтеча , последният старозаветен пророк, който проповядвал за идването на Спасителя сред хората.

Понеже главната задача в живота на светия Господен Кръстител Йоан е изпълнена в деня на йорданското Богоявление, от дълбока древност светата Църква е отредила за неговото възпоминание следващия ден, разказва Българската патриаршия. Той е наречен негов "събор", защото на това богослужебно тържество всички вярващи са призовани да се съберат за молитвена прослава на този "най-голям между родените от жени" Божи пророк и праведник. Паметта му се чества няколко пъти през годината, но най-тържествено се празнува на 7 януари.

Този необикновен Божи избраник, който блести с многобройните си достойнства на границата между двата Завета, притежавал такава нравствена чистота, че по-скоро би могъл да бъде наречен ангел, отколкото човек. Затова и християнските иконописци го изобразяват с крила над препасаното с кожен ремък пустинническо облекло от камилска вълна.

На неговото строго въздържание подражавали най-великите християнски подвижници, а неговата доблестна смърт вдъхновявала всички мъченици през време на гоненията срещу християнската вяра.  

Ивановден в народните поверия

Този ден е много почитан от българите и е наричан Ивановден. Изпълняват се обичаи и обредни практики, свързани с представата за чудотворната сила на кръстената на Йордановден вода. Това се разказва в статията "Ивановден (7 януари)" на Валентина Шарланова, публикувана в сайта Българска етнография. В македонските земи наричат празника Женски водици (предният ден е Мъжки водици) и тогава обредно къпят младоженките и момиченцата, които са се родили през годината. Това е третият ден от обичая Водици, който започва на 5 януари – Зимен Кръстовден.

Празнуваме Зимен Кръстовден. Небето се отваря и сбъдва желания

Свети Иван се приема традиционно от българите като покровител на кумството и побратимството. По традиция на този ден младоженците гостуват у своите кумове и девери, като им носят краваи, вино, ракия и млин. От своя страна кумовете ги гощават богато. На Ивановден в Родопите годениците-ергени тържествено гостуват с родителите си в дома на избраниците си. Бъдещата свекърва умива лицето на момата-годеница и я закичва с китка и златна пара. Накрая всички сядат около богата софра. На този ден черпят имениците.

Имен ден

На 7 януари имен ден празнуват Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Иво, Ива, Ванина, Ванка, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Жанет, Ивон, Ивона, Ина, Йоан, Йоана, Йоанна, Йовка, Йовко, Йово, Йото, Калоян, Калояна, Яна, Янак, Янаки, Яне, Янек, Яни, Янимир, Янислав, Янислава, Янита, Яно, Янчо, Янко и останалите производни.  

Източник: Българска патриаршия; Българска етнография
Коментирай »
Препоръчваме още
Числото на съдбата: какво казва за твоята любов, късмет и път в живота Числото на съдбата: какво казва за твоята любов, късмет и път в живота
Мед за раните, банани срещу махмурлук Мед за раните, банани срещу махмурлук
10 трика за перфектно селфи (ВИДЕО) 10 трика за перфектно селфи (ВИДЕО)
Традиционни гръцки вкусотии, които ще ви накарат да мечтаете за лято Традиционни гръцки вкусотии, които ще ви накарат да мечтаете за лято
Какво привличаш в любовта според си месеца на раждане Какво привличаш в любовта според си месеца на раждане
Славата е наркотик с „Better Man: Роби Уилямс“ (филмово предложение) Славата е наркотик с „Better Man: Роби Уилямс“ (филмово предложение)
ТЕСТ: Кисела, сладка или екзотична: Кой плод си? ТЕСТ: Кисела, сладка или екзотична: Кой плод си?
„Неразделните“ на Симон дьо Бовоар – история за борбата за правото на избор и равенство (предложение за четене) „Неразделните“ на Симон дьо Бовоар – история за борбата за правото на избор и равенство (предложение за четене)
Истинската история на Версаче четем в автобиографичната книга „Братя“ от Санто Версаче (предложение за четене) Истинската история на Версаче четем в автобиографичната книга „Братя“ от Санто Версаче (предложение за четене)
Тайната на конското цвилене: Как тези благородни животни ни говорят за щастието си Тайната на конското цвилене: Как тези благородни животни ни говорят за щастието си
Желанието за награда кара хората да посягат към вредни храни Желанието за награда кара хората да посягат към вредни храни
Той е готов за сватба – знаците, които няма да забележиш Той е готов за сватба – знаците, които няма да забележиш
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби