Празнуваме Трифон Зарезан – честваме покровителя на винарите и лозята На Трифоновден имен ден празнуват всички, кръстени на светеца
1 февруари 2024
На Трифоновден имен ден празнуват всички, кръстени на светеца
Photo via Canva.com/AI Generated Image
На 1 февруари празнуваме Трифоновден по нов стил. На този ден Църквата почита свети мъченик Трифон.
Свети мъченик Трифон
Св. Трифон се ражда през около 225 г. в Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия. Той произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното, разказва Българската патриаршия.
Едва 17-годишен, той спечелва голяма слава, като излекува дъщерята на римския император Гордиан III. Наследникът Деций Траян на Гордиан обаче се оказва непримирим враг на християнското учение. Той заповядва всички по-тачени християни да бъдат изправени пред съд. Сред тях е и Трифон, който не пожелава да се отрече от вярата си и загива като мъченик за Православната вяра. През 248 г. е посечен с меч.
Трифоновден в народните поверия
Първите три дни от Малък Сечко (февруари) българите наричат Трифунци. Народът ни много почита Първия Трифонец и го нарича Трифоновден, Трифон Зарезан, Трихун, Трифон пияница. Лозарите, винарите, кръчмарите и градинарите приемат св. Трифон за свой покровител и за пазител на лозята, защото приблизително по това време през годината започва резитбата на лозята. Светецът често е изобразяван на иконите с косер в ръка. Това се казва в статията „Трифон Зарезан (Трифоновден)“ на Валентина Шарланова, публикувана в сайта Българска Етнография.
Основният обичай, изпълняван на този ден, е ритуалното зарязване, загробване на лозята. Обичаят подсеща за идващата пролет и началото на селскостопанската година.
След зарязването мъжете нареждат богата трапеза в лозята с донесената храна. Започват шумни и весели песни и хора. Преди да седнат около софрата, лозарите избират „цар” на лозята, когото наричат Трифон. Гледат той да бъде добър стопанин, имотен, с много лозя и да е „късметлия” – предпоставки за добра бъдеща реколта.
На Трифоновден се изпълнява и магически обред - заплашване на овошките, които не раждат. Обредът е типичен за родопската област и се нарича трифоносване на дърветата.
На този ден се правят и гадания за характера на времето и за реколтата. Вярва се, че ако на първи февруари вали сняг „на парцали”, то пролетта ще е дъждовна, пчелите ще се роят и годината ще е плодородна.
Традиционната храна за Трифоновден включва прясна пита, дипла пита, варена кокошка, пържени яйца.
На някои места празникът все още се отбелязва на 14 февруари, когато е Трифоновден по стар стил.
Имен ден
На 1 февруари имен ден празнуват Трифон, Трифонка, Лозан, Лозка и останалите производни.
Коментирай »