„Тъжна съм и ще изям един бонбон“: Пет техники за справяне с емоционалното хранене Ако установите, че често посягате към сладкиши, чипсове или друга вредна храна, когато сте нещастни или напрегнати, най-важно е да се замислите какво провокира неприятното усещане
Ако установите, че често посягате към сладкиши, чипсове или друга вредна храна, когато сте нещастни или напрегнати, най-важно е да се замислите какво провокира неприятното усещане
Photo credit: Andres Ayrton/Pexels
Емоционалното хранене е проблем, с който са се сблъсквали мнозина. Когато сме стресирани, тъжни, гневни или потиснати посягаме към храната (най-често вредната), за да си осигурим комфорт и приятно чувство.
Съществуват различни причини за развитието на емоционалното хранене. Сред тях е нуждата да запълним някаква липса, неизяснено желание за промяна или просто противопоставяне на тъгата, гнева или стреса. „Тъжна съм и ще изям един бонбон“ – колко от нас могат да си признаят, че са изричали тази реплика?
Ако установите, че често посягате към сладкиши, чипсове или друга вредна храна, когато сте нещастни или напрегнати, най-важно е да се замислите какво провокира неприятното усещане. Първата стъпка за решаването на повечето проблеми в живота ни е осъзнаването им. Разбира се, може и просто да сте чревоугодник, който обича вкуса на храната и я цени. Ако все пак смятате, че чрез храната запълвате липси и си доставяте липсващо усещане за комфорт и щастие, най-доброто нещо, което можете да направите е да потърсите професионална помощ.
А междувременно ние ви предлагаме няколко лесни съвета за преодоляване на импулса да изядете още един бонбон.
- Направете си режим на хранене. Ако не сте закусили или обядвали, а искате да посегнете към нещо вредно, то по-добре си вземете обяд. Ако сте вкъщи, си пригответе салата или си сипете от сготвеното ястие. Ако нямате такова, пригответе си нещо за хапване. Сложете трапезата и се нахранете. Ако все още сте гладни, изяжте и въпросния бонбон за десерт. След това се хванете с друго занимание. Вече сте се нахранили и нямате нужда от хапване между другото.
- Ако вече сте се нахранили, но искате да изядете нещо вредно, можете и да го изядете. Изяжте бонбона, но само него и стига толкова. Понякога е по-добре да си позволим едно вредно малко нещо, вместо часове наред да мислим за него и да изяждаме всичко по пътя си.
- Ако не сте гладни, но искате да изядете нещо вредно, отложете го. Кажете си, че ще изядете бонбона, но първо ще свършите някаква задача. А после и още една. Нека мине време. Още ли мислите за бонбона или вече го забравихте? А може и да изчакате още малко и ще стане време за вечеря. Тогава ще можете да се нахраните.
- Ако усещате, че сте тъжни, ядосани, самотни или някакво друго емоционално състояние, а не глад, оставете бонбона и се заемете с някаква физическа активност. Не е нужно да направите едночасова тренировка. Може да е просто кратка разходка, изкачване по стълбите, медитация, танци, разтребване или чистене. Доказано е, че не само захарта доставя така важния хормон за щастието. Спортът също ни за производството на ендорфини.
- Потърсете решение на проблема, вместо да изяждате бонбона. Локализирайте какво ви измъчва и след това помислете как можете да се справите с това. Поговорете с приятел, доверен човек или специалист.