5 изпитани техники срещу преяждане Факторите, които ни карат да преяждаме са различни, но има няколко успешни подхода в битката с лакомията
Факторите, които ни карат да преяждаме са различни, но има няколко успешни подхода в битката с лакомията
Photo credit: cottonbro studio/Pexels
Смяна в сезоните, празнични трапези, бързане… Всичко това за много хора е свързано с обилно количество храна. А за някои – дори и с регулярно преяждане. Стресът е още един ключов фактор, който може да причини както липса на апетит, така и да доведе до прекомерно хранене.
А преяждането води след себе си постоянен глад, неизбежно покачване на теглото и редица проблеми. За преодоляване на порочната практика е нужна силна воля, желание и много дисциплина. Предлагаме ви пет изпитани техники за преодоляване на нуждата от преяждане.
Концентрирай се върху храната
Това е важен съвет за всички, които не умеят да спират навреме. Когато се храниш, прави единствено това. Много хора правят грешката да сърфират в Интернет или да гледат клипчета в социалните мрежи, докато се хранят. Това е грешно, защото ни разсейва и сме по-склонни да преядем. Същото се отнася и за гледането на телевизия. Затова специалистите съветват да ограничим всичко, което ни разсейва по време на хапване.
Бавно, но славно
Често бързаме и времето ни притиска, но бързото хранене няма да реши проблема. Може и да спечелим някоя друга минута, но в същото време ще си навредим. Специалистите твърдят, че бавното хранене дава повече време на мозъка да разбере, че сме се нахранили. А това гарантирано ще ни помогне да изядем по-малко и да избегнем преяждането. Бавното хранене може да е предизвикателство за хората, които са свикнали да се хранят бързо. Тук съветът е да правим дълбоки вдишвания между хапките, които може да ни създадат добър и равномерен ритъм на хранене. Друг изпитан трик е да броим всяко сдъвкване и си поставим за цел да сдъвчем всеки залък поне 10, 15, 20 пъти.
Внимавай какво ядеш
Освен начина на хранене от ключово значение е и качеството и вида на храната, която поемаме. Включването на храни, богати на фибри е разумен ход, защото те задържат усещането за ситост по-дълго. Всичко, което е богато на протеин, също е препоръчително за менюто ни. Риба, ядки, яйца, леко месо – всичко това е подходящо за преодоляване на преяждането. Хидратацията е ключова и тук, защото хората са склонни да се хранят, когато всъщност са дехидратирани и имат нужда от вода, а не от храна. Затова специалистите съветват да не забравяме да пием нужните количества вода.
Елиминирай изкушенията
Всеки от нас има едно или няколко изкушения, които могат да превърнат и най-приятния хранителен режим в непоносимо мъчение. За едни това е шоколад, за други е тестеното, за трети е пица, за четвърти – чипс или всякакви неща за хрупане. Предлагаме ви два подхода за устояване на изкушенията:
- Не допускай да имаш такава храна вкъщи – много по-лесно ще е да избегнеш изкушенията, ако просто не са около теб.
- Не яж от опаковката – когато решиш да се „наградиш“ с любимия си шоколад, торта, пица и т.н., добър подход е да си сервираш малка част от любимата си храна в подходяща чиния. Експертите са категорични, че така ще изядеш по-малко.
Коварният стрес
Каквото и да правим, когато сме подложени на стрес, битката с преяждането е доста по-трудна. Напрежението повишава нивата на кортизол в организма, а той - апетита. Не е никак лесна работа да се отървем от стреса, но пък това е най-добрият начин да се погрижим за тялото си. Слушането на музика, играенето на офлайн игри или пък разходките са добър способ за намаляването на стреса, съветват специалистите.
И още за стреса и храненето:
„Тъжна съм и ще изям един бонбон“: Пет техники за справяне с емоционалното хранене
Начин на живот или психоза: Кога здравословното хранене става опасна мания
Разсейването по време на хранене ни прави още по-гладни
Храненето пред телевизора води до затлъстяване
Коментирай »