Предложение за четене: „Загадките на безумието“ от Исмаил Кадаре

„Загадките на безумието” – автоироничен минироман и специфична пародия на предишните романи на Исмаил Кадаре

Предложение за четене: „Загадките на безумието“ от Исмаил Кадаре

„Загадките на безумието”, издателство "Колибри"

Загадките на безумието” въвежда читателя в албанската действителност от началото на комунистическия режим през неразбиращия поглед на едно дете.

В това донякъде автобиографично произведение, написано с присъщия на Исмаил Кадаре усет за абсурдното, виждаме както братовчеда, проиграл за три дни къщата си, и оскърбения чичо, посегнал към револвера, така и една комунистическа партия, която излиза от нелегалност, въпреки че вече е взела властта, която забранява преподаването на френски, латински и гръцки (дали няма да забрани и албанския, пита се детето) и въвежда единствено руския.

Само добрият дядо, който толкова прилича на основателя на албанската държава, може да даде обяснение на загадъчните събития и на не по-малко загадъчните отношения в семейството и в обществото.

За автора

Исмаил Кадаре (р. 1936 г.) е световноизвестен албански писател, автор на десетина стихосбирки и на близо петдесет произведения в проза.

През 1982 г. е обявен за „враг“ от Съюза на албанските писатели. Обвинен в прикрита критика на комунистическия режим, той изпада в немилост и е принуден да публикува изключително в чужбина.

През 1990 г. емигрира във Франция. Кадаре е носител на международната награда „Чино дел Дука“ (1995), на първата международна награда „Ман Букър“ (2005), на Наградата на принцесата на Астурия (2009) и на наградата „Ерусалим“ (2015). Подобно на Филип Рот, Милан Кундера и Харуки Мураками, той е спряган многократно като достоен носител Нобеловата награда за литература, без и до днес да бъде удостоен с нея.

Коментирай »
Още по темата
„Тайната на хумора: Кой, как и защо се смее“ (предложение за четене) „Тайната на хумора: Кой, как и защо се смее“ (предложение за четене)
„Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене) „Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене)
„В България след Съединението“ от Джузепе Модрич (предложение за четене) „В България след Съединението“ от Джузепе Модрич (предложение за четене)
„Възхвала на Ханс Аспергер" - разказ за аутизма, любовта, взаимността, отговорността, свободата (предложение за четене) „Възхвала на Ханс Аспергер" - разказ за аутизма, любовта, взаимността, отговорността, свободата (предложение за четене)
„Трите тела“ от Лиу Цъсин, първи том от научнофантастичния шедьовър „Земното минало“ (предложение за четене) „Трите тела“ от Лиу Цъсин, първи том от научнофантастичния шедьовър „Земното минало“ (предложение за четене)
Предложение за четене: „Червеният ангел“ от големия писател и общественик Недим Гюрсел Предложение за четене: „Червеният ангел“ от големия писател и общественик Недим Гюрсел
Предложение за четене: „Тайната опора. Привързаността в живота на детето” от Людмила Петрановска Предложение за четене: „Тайната опора. Привързаността в живота на детето” от Людмила Петрановска
Предложение за четене: „Годишнина от завършването“ от Ламия Бегагич Предложение за четене: „Годишнина от завършването“ от Ламия Бегагич
Предложение за четене: „Всичко, което съм“ - разтърсващата автобиография на Деми Мур Предложение за четене: „Всичко, което съм“ - разтърсващата автобиография на Деми Мур
Предложение за четене: Трилогията „Къщата на духовете”, „Дъщеря на съдбата” и „Портрет в сепия” на Исабел Алиенде Предложение за четене: Трилогията „Къщата на духовете”, „Дъщеря на съдбата” и „Портрет в сепия” на Исабел Алиенде
Предложение за четене: „Ефектът Сюзан“ от Петер Хьог Предложение за четене: „Ефектът Сюзан“ от Петер Хьог
Предложение за четене: „Среща под звездите" – една романтична история в Лапландия Предложение за четене: „Среща под звездите" – една романтична история в Лапландия
Предложение за четене: „Сбогом на всички котки“ от ненадминатия хуморист П. Г. Удхаус Предложение за четене: „Сбогом на всички котки“ от ненадминатия хуморист П. Г. Удхаус
Предложение за четене: „Това е Нидерландия или защо лалетата са различни“ - в духа на „Така го правят датчаните“ Предложение за четене: „Това е Нидерландия или защо лалетата са различни“ - в духа на „Така го правят датчаните“
Предложение за четене: „Изнасилени от чудеса“ Предложение за четене: „Изнасилени от чудеса“
Предложение за четене: „Кратко въведение в любовта“ от проф. Роналд де Суза Предложение за четене: „Кратко въведение в любовта“ от проф. Роналд де Суза
Предложение за четене: "Жени на непреклонна възраст и други безпринципни истории" Предложение за четене: "Жени на непреклонна възраст и други безпринципни истории"
Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани
Препоръчваме още
Изабел Овчарова – Изи се завръща към „Розов изгрев след дъждовна нощ“ – история с вкус на кокос и цвят на изгрев Изабел Овчарова – Изи се завръща към „Розов изгрев след дъждовна нощ“ – история с вкус на кокос и цвят на изгрев
Месеците, в които се качват най-много килограми Месеците, в които се качват най-много килограми
Осем правила за щастлива връзка Осем правила за щастлива връзка
Йети е вид древна бяла мечка Йети е вид древна бяла мечка
Мъже питат мъже: Коя е най-голямата проява на мъжественост? Мъже питат мъже: Коя е най-голямата проява на мъжественост?
Осем женски заповеди Осем женски заповеди
Методът Сакума в 5 минути на ден: Кеничи Сакума разбулва тайната на идеалната фигура (предложение за четене) Методът Сакума в 5 минути на ден: Кеничи Сакума разбулва тайната на идеалната фигура (предложение за четене)
„Първа кръв“ на Амели Нотомб (предложение за четене) „Първа кръв“ на Амели Нотомб (предложение за четене)
Дори 8000 крачки веднъж или два пъти в седмицата удължават живота Дори 8000 крачки веднъж или два пъти в седмицата удължават живота
Пет начина да се влюбиш...в себе си Пет начина да се влюбиш...в себе си
По червения килим на световната премиера на „Нито звук 2“ в Ню Йорк (СНИМКИ) По червения килим на световната премиера на „Нито звук 2“ в Ню Йорк (СНИМКИ)
Съветите на Изи: Кога да подстригваме, боядисваме и третираме косата    Съветите на Изи: Кога да подстригваме, боядисваме и третираме косата   
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби