Протеин има ключова роля при стареенето на кожата Това е възпалителният цитокин IL-17
Това е възпалителният цитокин IL-17
Учени откриха, че протеин има централна роля при стареенето на кожата, съобщи електронното издание Юрикалърт.
Това е възпалителният цитокин IL-17, сочи изследване на експерти от намиращите се в Барселона Институт за изследвания в областта на биомедицината и Национален център за геномен анализ.
"Стареенето е свързано с леко, но постоянно възпаление, а в кожата то се характеризира със значително увеличаване на IL-17, което води до влошаване на състоянието ѝ", обяснява д-р Палома Сола от научния екип.
🔬 Researchers identify the IL-17 protein as a determining factor in skin #ageing.
— IRB Barcelona (@IRBBarcelona) June 8, 2023
👉A study led by Dr. @guiosol, Dr. @SalvadorAznar3 (both at #IRBBarcelona) & Dr. @hoheyn (@cnag_eu).
📰@NatureAging
➡️https://t.co/xCjF3drtdV@palomasocas#IRBScience #aging #AgingResearch pic.twitter.com/vAZVMYRT1u
С напредване на възрастта в кожата настъпват редица структурни и функционални промени, след които са намалена способност за регенерация, отслабена е функцията ѝ да действа като бариера и други.
"Резултатите ни показват, че протеинът IL-17 участва в процеси, свързани със стареенето. Наблюдаваме, че блокирането му забавя появата на различни недостатъци, характерни за кожата в по-напреднала възраст. Това откритие дава нови възможности за терапия при някои от симптомите или за улесняване на възстановяването ѝ след операция, например", обяснява д-р Аснар Бенита от изследователския екип.
Предишни проучвания показаха, че този протеин е свързан с автоимунни кожни заболявания, сред които и псориазис, както и че съществуват лечения, които блокират IL-17.
Team identifies IL-17 protein as key factor in #skin aging @NatureAging https://t.co/A8HJ1i9G9e https://t.co/Xh1n5dK4VK
— Medical Xpress (@medical_xpress) June 8, 2023
"Този протеин е от съществено значение за жизненоважни функции на организма, като например защитата срещу микроби и заздравяването на рани, така че постоянното му блокиране не е възможно. Наблюдавахме, че от временното му потискане има ползи, които биха могли да представляват интерес на терапевтично ниво", каза д-р Гиомар Соланас от Института за изследвания в областта на биомедицината в Барселона.
Бъдещата работа на изследователите ще е насочена към изясняване на процесите на стареене, които са свързани с възпалителните състояния на кожата и връзката им с IL-17.
Данните от проучването са публикувани в изданието "Нейчър ейджинг".