Пробив в лечението на ХИВ? Жена е в след трансплантация на стволови клетки, взети от кръв от пъпна връв Стволовите клетки се произвеждат от костния мозък и могат да се превърнат в различни видове кръвни клетки
21 март 2023
Стволовите клетки се произвеждат от костния мозък и могат да се превърнат в различни видове кръвни клетки
Photo credit: Miguel Á. Padriñán/pexels.com
Трансплантация на стволови клетки от кръв от пъпна връв предизвика ремисия от ХИВ у жена от смесена раса, съобщи Ню сайънтист.
Жената, наричана "пациентката от Ню Йорк", е без откриваем ХИВ от 2017 г., след като за лечението на левкемията ѝ са използвани устойчиви на ХИВ стволови клетки, взети от кръв от пъпна връв.
Стволовите клетки се произвеждат от костния мозък и могат да се превърнат в различни видове кръвни клетки.
Няколко души вече са в ремисия от ХИВ, след като са получили стволови клетки от възрастни донори, които носят две копия на естествено срещаща се мутация на гена CCR5. Тази мутация не позволява на вируса да навлезе в здравите клетки и да ги зарази.
A woman is in remission for HIV after she received HIV-resistant stem cells from umbilical cord blood to treat her leukaemia https://t.co/gGJ9pbq61o
— New Scientist (@newscientist) March 21, 2023
При трансплантация на стволови клетки реципиентите могат да получават дарение само от хора със съвпадащи типове тъкани, за да се намали рискът имунната им система да атакува трансплантираната тъкан. Тъй като тъканните типове се унаследяват, етническият произход на човека оказва влияние върху възможността да бъдат намерени съвместими тъкани.
Наличието на две копия на мутацията CCR5 е рядкост, като тя се среща само при около 1 % от хората със северноевропейски произход и е още по-рядко срещана при други популации.
За да преодолеят липсата на подходящи възрастни донори, лекарите вливат кръв от пъпна връв на пациентката от Ню Йорк. Тя получава и стволови клетки от роднина. Кръвта от пъпна връв може да съдържа по-малко стволови клетки, отколкото кръвта на възрастен, така че смесването й със стволови клетки от роднина й дава начален тласък, обяснява Ивон Брайсън от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, която е съавтор на изследването.
Използването на кръв от пъпна връв улеснява намирането на подходящи партньори за трансплантация, тъй като съществуват големи хранилища от замразени проби, дарени от жени, които са родили в болници, казва Джинмей Хсу от Нюйоркската презвитерианска болница.
New York Woman Cured Of HIV With New Treatment https://t.co/08YJnZJssK pic.twitter.com/1z6T16YSMT
— Forbes (@Forbes) March 16, 2023
Повечето хора с ХИВ могат да намалят количеството на вируса в кръвта си до неоткриваеми нива, като приемат антиретровирусни лекарства, които спират размножаването му в организма им. Затова трансплантация на стволови клетки се обмисля само при хора с ХИВ и напреднал рак на кръвта, който може да бъде лекуван с процедурата.
Пациентката от Ню Йорк вече не се нуждае от антиретровирусни лекарства, а левкемията й е в ремисия.
Трансплантацията включва използване на химиотерапия, а понякога и на лъчетерапия, за да се унищожат червените кръвни клетки на човека, след което му се вливат стволови клетки на донор. На реципиента се дават имуносупресори, за да се намали рискът имунната му система да отхвърли трансплантацията, което повишава вероятността от инфекции.
Марио Стивънсън от университета в Маями, Флорида, казва, че са необходими няколко месеца, за да се възпроизведат стволовите клетки на донора в кръвните клетки на реципиента. Този прозорец е с много висок риск за пациента.
Източник: Христина Терзиева/БТА
Коментирай »