Рекордно топла вода в Средиземно море

Водата се е затоплила с около два градуса по Целзий за период от 100 години в западната част на Средиземно море, но и на други места

26 юли 2023
Рекордно топла вода в Средиземно море

Photo credit: Nefeli Kavvada/Unsplash

Средиземно море подобри рекорда си за най-висока дневна температура на водата, откакто се правят подобни измервания, предаде Франс прес, като се позова на Института за морски изследвания в Барселона.

"Един нов рекорд за периода 1982-2023 г. беше подобрен днес за средна температура на повърхността на водата в Средиземно море с отчетени 28,71 градуса по Целзий", се казва в съобщението на института.

Предишният рекорд датираше от 23 август 2003 г. и беше от 28,25 градуса по Целзий. 

Трябва да се подготвим за още по-големи горещини

На места в зоната между остров Сицилия и Неапол температурите са били над 30 градуса по Целзий, което е с 4 градуса над нормалните.

Подобни температури застрашават морските екосистеми.

По време на горещата вълна в периода 2015-2019 г. в Средиземно море петдесетина вида бяха белязани от масова смъртност в зоната между повърхността и 45 метра дълбочина, според изследване от юли 2022 г., публикувано в списание "Глоубъл чейндж байолъджи". 

Средиземно море се затопля все по-бързо, а също така става и по-солено, показват данните от проучване на испански изследователи, цитирани от ДПА. 

Водата се е затоплила с около два градуса по Целзий за период от 100 години в западната част на Средиземно море, но и на други места, твърдят специалистите от испанския Институт за изследвания на морето. Проучването им е публикувано в "Journal of Marine Science and Engineering".

Според изследователите на някои места, сред които район около Коста Брава, затоплянето на водата дори е по-голямо - с три градуса по Целзий, в рамките на век.

Заключенията се основават на анализ на данни от последните 30 години, а измерванията са направени на всички дълбочини. 

Солеността на Средиземно море е по-висока от тази на Атлантическия океан, тъй като повече вода се изпарява, отколкото се добавя от реките, вливащи се във вътрешния басейн. 

Климатичните промени причиняват по-голям "топлинен стрес" в Европа

Средиземно море понякога е категоризирано като гореща точка на климатичните промени от Междуправителствената експертна група за климатичните промени към ООН.

"От 80-те години драстична промяна се наблюдавала сред средиземноморските екосистеми със силен спад на биоразнообразието и проявата на инвазивни видове", казва още групата.

При сценарий от световно затопляне, надвишаващо 1,5 градуса по Целзий спрямо температурите от прединдустриалната ера над 20 процента от рибите и безгръбначните в Източното Средиземноморие биха могли да изчезнат на местно ниво до 2060 г. и постъпленията от риболова биха могли да намалеят с 30 процента до 2050 г., предупреждават експерти.

Обменът на вода с Атлантическия океан е много ограничен, тъй като Гибралтарският проток е доста тесен. 

Освен това морското равнище се повишава средно с около 2,8 милиметра годишно. Ускореното му покачване се наблюдава от 90-те години на миналия век.

Други проучвания показват, че повишаването на температурата и солеността на водата застрашава биоразнообразието в Средиземноморието. 

В по-топлите води на Средиземно море вече има почти 1000 неместни вида, които всяка година отиват все по на север и на запад, измествайки ендемични видове, казват от екологичната организация "Световен фонд за природата" (WWF), цитирани от ДПА.

Какво ще е времето днес и следващите дни виж на Klimat.bg

Източник: БТА
Коментирай »
Още по темата
Водата в океана край Флорида достигна температурата на гореща вана Водата в океана край Флорида достигна температурата на гореща вана
Климатът приближава точката, от която няма връщане назад Климатът приближава точката, от която няма връщане назад
Дълбоките течения в океана се забавят по-скоро от очакваното Дълбоките течения в океана се забавят по-скоро от очакваното
Някои от най-значимите водни резервоари в света пресъхват Някои от най-значимите водни резервоари в света пресъхват
Препоръчваме още
Необичайно, но не и за Нова Зеландия: Председателят на парламента нахрани бебе, докато води заседание (ВИДЕО) Необичайно, но не и за Нова Зеландия: Председателят на парламента нахрани бебе, докато води заседание (ВИДЕО)
ТЕСТ: Добър човек ли си? 🕊️ ТЕСТ: Добър човек ли си? 🕊️
Рицарите изчезнаха Рицарите изчезнаха
Желязодефицитна анемия през бременността – ето как да я разпознаем и какво да направим Желязодефицитна анемия през бременността – ето как да я разпознаем и какво да направим
Как и какво пазаруват дамите онлайн Как и какво пазаруват дамите онлайн
Месеците, в които се качват най-много килограми Месеците, в които се качват най-много килограми
ТЕСТ: Коя е най-токсичната ти черта? ТЕСТ: Коя е най-токсичната ти черта?
3 съвета как да се погрижим за косата си през лятото 3 съвета как да се погрижим за косата си през лятото
Дейл Карнеги ни учи как да решаваме конфликтите в живота си (предложение за четене) Дейл Карнеги ни учи как да решаваме конфликтите в живота си (предложение за четене)
Хемороидите и спортът: Митове и истини Хемороидите и спортът: Митове и истини
Цитонамазка, колпоскопия, ехография: Как протича прегледът при гинеколог Цитонамазка, колпоскопия, ехография: Как протича прегледът при гинеколог
Представителите на тези зодии изневеряват най-много Представителите на тези зодии изневеряват най-много
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби