Рекордно топла вода в Средиземно море

Водата се е затоплила с около два градуса по Целзий за период от 100 години в западната част на Средиземно море, но и на други места

26 юли 2023
Рекордно топла вода в Средиземно море

Photo credit: Nefeli Kavvada/Unsplash

Средиземно море подобри рекорда си за най-висока дневна температура на водата, откакто се правят подобни измервания, предаде Франс прес, като се позова на Института за морски изследвания в Барселона.

"Един нов рекорд за периода 1982-2023 г. беше подобрен днес за средна температура на повърхността на водата в Средиземно море с отчетени 28,71 градуса по Целзий", се казва в съобщението на института.

Предишният рекорд датираше от 23 август 2003 г. и беше от 28,25 градуса по Целзий. 

Трябва да се подготвим за още по-големи горещини

На места в зоната между остров Сицилия и Неапол температурите са били над 30 градуса по Целзий, което е с 4 градуса над нормалните.

Подобни температури застрашават морските екосистеми.

По време на горещата вълна в периода 2015-2019 г. в Средиземно море петдесетина вида бяха белязани от масова смъртност в зоната между повърхността и 45 метра дълбочина, според изследване от юли 2022 г., публикувано в списание "Глоубъл чейндж байолъджи". 

Средиземно море се затопля все по-бързо, а също така става и по-солено, показват данните от проучване на испански изследователи, цитирани от ДПА. 

Водата се е затоплила с около два градуса по Целзий за период от 100 години в западната част на Средиземно море, но и на други места, твърдят специалистите от испанския Институт за изследвания на морето. Проучването им е публикувано в "Journal of Marine Science and Engineering".

Според изследователите на някои места, сред които район около Коста Брава, затоплянето на водата дори е по-голямо - с три градуса по Целзий, в рамките на век.

Заключенията се основават на анализ на данни от последните 30 години, а измерванията са направени на всички дълбочини. 

Солеността на Средиземно море е по-висока от тази на Атлантическия океан, тъй като повече вода се изпарява, отколкото се добавя от реките, вливащи се във вътрешния басейн. 

Климатичните промени причиняват по-голям "топлинен стрес" в Европа

Средиземно море понякога е категоризирано като гореща точка на климатичните промени от Междуправителствената експертна група за климатичните промени към ООН.

"От 80-те години драстична промяна се наблюдавала сред средиземноморските екосистеми със силен спад на биоразнообразието и проявата на инвазивни видове", казва още групата.

При сценарий от световно затопляне, надвишаващо 1,5 градуса по Целзий спрямо температурите от прединдустриалната ера над 20 процента от рибите и безгръбначните в Източното Средиземноморие биха могли да изчезнат на местно ниво до 2060 г. и постъпленията от риболова биха могли да намалеят с 30 процента до 2050 г., предупреждават експерти.

Обменът на вода с Атлантическия океан е много ограничен, тъй като Гибралтарският проток е доста тесен. 

Освен това морското равнище се повишава средно с около 2,8 милиметра годишно. Ускореното му покачване се наблюдава от 90-те години на миналия век.

Други проучвания показват, че повишаването на температурата и солеността на водата застрашава биоразнообразието в Средиземноморието. 

В по-топлите води на Средиземно море вече има почти 1000 неместни вида, които всяка година отиват все по на север и на запад, измествайки ендемични видове, казват от екологичната организация "Световен фонд за природата" (WWF), цитирани от ДПА.

Какво ще е времето днес и следващите дни виж на Klimat.bg

Източник: БТА
Коментирай »
Още по темата
Водата в океана край Флорида достигна температурата на гореща вана Водата в океана край Флорида достигна температурата на гореща вана
Климатът приближава точката, от която няма връщане назад Климатът приближава точката, от която няма връщане назад
Дълбоките течения в океана се забавят по-скоро от очакваното Дълбоките течения в океана се забавят по-скоро от очакваното
Някои от най-значимите водни резервоари в света пресъхват Някои от най-значимите водни резервоари в света пресъхват
Препоръчваме още
Недоверието към детските ваксини в света е нараснало по време на COVID пандемията Недоверието към детските ваксини в света е нараснало по време на COVID пандемията
„Крясъкът на орела“ ни отвежда на пътешествие в далечния север на Швеция и в дебрите на човешката душа (предложение за четене) „Крясъкът на орела“ ни отвежда на пътешествие в далечния север на Швеция и в дебрите на човешката душа (предложение за четене)
Мъжете с нисък глас са по-склонни да изневеряват, при това без да чувстват вина Мъжете с нисък глас са по-склонни да изневеряват, при това без да чувстват вина
С деца на почивка: Задължителната лятна аптечка за всеки родител С деца на почивка: Задължителната лятна аптечка за всеки родител
ТЕСТ: Колко са големи амбициите ти? ТЕСТ: Колко са големи амбициите ти?
Не само кръвната захар: Йодът също оказва влияние върху развитието и размерите на плода Не само кръвната захар: Йодът също оказва влияние върху развитието и размерите на плода
Банята на плъхчето Рио (ВИДЕО) Банята на плъхчето Рио (ВИДЕО)
Колко време ти отнема да стигнеш до офиса? Дългият път до работното място може да навреди на здравето ти Колко време ти отнема да стигнеш до офиса? Дългият път до работното място може да навреди на здравето ти
Кулинарно пътешествие по егейското крайбрежие на Турция Кулинарно пътешествие по егейското крайбрежие на Турция
Да отслабнем и изчистим организма: Лунна диета за 2025 година + Фази на Луната Да отслабнем и изчистим организма: Лунна диета за 2025 година + Фази на Луната
Когато самолетът отлети без теб Когато самолетът отлети без теб
Топ 100 на най-добрите традиционни храни по света Топ 100 на най-добрите традиционни храни по света
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби