Само за периода 1993-2010 г.: Земята се е наклонила с близо 80 см

През въпросния период хората са изпомпали 2,150 гигатона подземни води

Само за периода 1993-2010 г.: Земята се е наклонила с близо 80 см

Photo credit: Colin Behrens/Pixabay

Изпомпвайки подпочвени води и прехвърляйки ги на друго място, хората са преместили толкова голяма водна маса, че само за периода 1993-2010 г. Земята се е наклонила на изток с близо 80 см, съобщи Физ.орг.

Резултатите от изследването на геофизици от Националния университет в Сеул са публикувани в „Geophysical Research Letters“

Въз основа на климатични модели учените по-рано изчислиха, че през въпросния период хората са изпомпали 2,150 гигатона подземни води, което се равнява на повече от 6 милиметра покачване на морското равнище. Потвърждаването на тази оценка засега обаче е трудно.

Един от подходите е свързан с ротационния полюс на Земята, който е точката, около която се върти планетата. Тя се премества при процес, наречен полярно движение или дрейф, при който позицията на земния ротационен полюс се променя спрямо земната кора. Преместването на водата на планетата оказва влияние върху разпределението на общата ѝ маса. Подобно на добавянето на малка тежест към въртящ се пумпал, Земята се върти по различен начин, когато водата се мести от едно място на друго.

„Ротационният полюс на Земята всъщност се мести много“, казва Сео Ки-веон , геофизик от Националния университет в Сеул, който е ръководител на изследването. „Нашето проучване показва, че сред причините, свързани с климата, преразпределението на подпочвените води всъщност има най-голямо влияние върху изместването на полюса на въртене“.

Способността на водата да променя въртенето на Земята беше открита през 2016 г. и досега конкретният принос на подпочвените води за тези ротационни промени не беше изследван. В новото проучване изследователите първоначално моделират промените в положението на земния ротационен полюс, като разглеждат само ледените покривки и ледниците. Впоследствие учените добавят различни сценарии при преразпределение на подпочвените води.

Моделът съвпада с наблюдаваното изместване на полюса само след като изследователите включват 2150 гигатона преразпределение на подпочвени води. Без него моделът се разминава общо със 78,5 сантиметра, или 4,3 сантиметра на година.

„Много се радвам, че открихме необяснимата доскоро причина за изместването на полюса на въртене“, каза Сео Ки-веон. „От друга страна, като жител на Земята и баща, съм загрижен и изненадан да видя, че изпомпването на подпочвени води е друг източник на повишаване на морското равнище“, добави ученият.

Местоположението на подпочвените води е от значение за това доколко те могат да променят преместването на ротационния полюс на Земята. Преразпределянето на вода от средните ширини има по-голямо въздействие върху ротационния полюс. През периода на изследването най-много вода е преразпределена в западната част на Северна Америка и северозападната част на Индия, които се намират на средни ширини.

Опитите на държавите да забавят темповете на изчерпване на подземните води, особено в тези чувствителни региони, теоретично биха могли да ограничат преместването на полюса, но само ако тези подходи за опазване на околната среда са устойчиви в продължение на десетилетия, казва Сео.

Обикновено полюсът на въртене се променя с няколко метра в рамките на около година, така че изпомпването на подземни води не създава риск от промяна на сезоните. В геоложки мащаби обаче полярният дрейф може да окаже цялостно влияние върху климата, смятат учените.

Източник: БТА
Коментирай »
Още по темата
Земята има нова квазилуна Земята има нова квазилуна
Древно океанско дъно може би обгръща земното ядро Древно океанско дъно може би обгръща земното ядро
Препоръчваме още
Защо лютите чушки са люти? Защо лютите чушки са люти?
Какво ни пречи да включваме полезни за здравето продукти в менюто си Какво ни пречи да включваме полезни за здравето продукти в менюто си
Човешките кости „разказват“ историята на света Човешките кости „разказват“ историята на света
„Амок и други новели“ от Стефан Цвайг, том II (предложение за четене) „Амок и други новели“ от Стефан Цвайг, том II (предложение за четене)
10 красиви цитата за едно вдъхновяващо ново начало   10 красиви цитата за едно вдъхновяващо ново начало  
Предложение за четене: „Ти го каза“ от Кони Палмен Предложение за четене: „Ти го каза“ от Кони Палмен
Седем знака, че излизаш с добро момче Седем знака, че излизаш с добро момче
Най-успешните мъжки свалки Най-успешните мъжки свалки
ТЕСТ: Каква приятелка си? ТЕСТ: Каква приятелка си?
Пет причини да не искаш Кари Брадшоу за приятелка Пет причини да не искаш Кари Брадшоу за приятелка
„Слънчогледови деца“ от Кристина Терзийска (предложение за четене) „Слънчогледови деца“ от Кристина Терзийска (предложение за четене)
Пътешественичката Мария Тарашманова скита из красотите на родината с нова книга Пътешественичката Мария Тарашманова скита из красотите на родината с нова книга
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби