Четири подхода, които родителите на успешни деца използват Добрите родители отглеждат успешни деца
Добрите родители отглеждат успешни деца
Photo credit: Jordan Whitt/Unsplash
Изборът на думи, когато говорите с децата си, е по-важен, отколкото си мислите.
Когато сте преуморени или раздразнени, може да е трудно да останете позитивни, докато говорите с детето си или го дисциплинирате. И все пак това, което казвате - и как го казвате - е от значение, категорична е Ерика Кац - експерт по възпитание и автор на книгата "Coach Parenting".
"Като родители ние се изнервяме и разстройваме, особено при много деца и много неща, които се случват", казва Кац пред CNBC Make It. "Но трябва да внимаваме да не си го изкарваме на децата си или да не използваме тон, който те наистина не са заслужили".
Обръщането към тях със съпричастност и доброта може да помогне за смекчаване на тревожността, съмненията в себе си и ниската самооценка, докато растат. И изследванията потвърждават това, казва Ерика Кац. Според констатациите на Калифорнийския университет в Дейвис позитивното родителство може да укрепи психичното здраве на детето, да доведе до академично подобрение и да насърчи благополучието през тийнейджърските и възрастните години.
В същото време изследванията показват, че когато децата са засрамени от родителите си, това може да срине тяхната увереност и мотивация. Децата се нуждаят както от увереност, така и от мотивация, за да успеят в дългосрочен план, тъй като тези качества им помагат да се справят по-добре с препятствията в живота и да покажат устойчивост, за да се възстановят след неуспех.
Когато общувате с детето си, най-добре е да използвате окуражаващ, основан на съпричастност подход. Ерика Кац предлага четири сценария, при които може да се ядосате на детето си, и какво да му кажете.
Четири подхода, които използват родителите на успешни деца
- Детето е започнало да изпълнява задълженията си, но не не ги завършва:
"Свърши толкова чудесна работа [при изпълнението на една задача]. Защо да не направим и ... ?"
- Когато детето прояви агресивно поведение:
"Знам, че си разстроен, но не можеш да [удряш, хапеш, риташ и т.н.]".
- Когато детето се затруднява с домашното си:
"Ти се справи [с тази друга задача] много добре. Знам, че можеш да се справиш и с другото."
- Когато вие не сте се справили внимателно с емоциите на вашето дете:
"Извинявам се. Не бях достатъчно чувствителнакъм теб."
Първо положителното
Според Ерика Кац започването с положителното, преди да стигнете до отрицателното, е най-ефективният подход, когато става въпрос за коригиране на поведението на детето ви.
"Намерете нещо хубаво [което е направило], преди да се впуснете в това, което може да се подобри", казва тя.
Ние вместо ти и да кажеш "извинявай" не е страшно
Използването на "ние" вместо "ти", докато възпитавате, изглежда по-малко обвинително: "Ние не удряме, не крадем. Ние не сме такива", добавя тя.
Може би най-важното е родителите да се извиняват на децата си, когато сгрешат с нещо. Някои възрастни смятат, че ако кажат "съжалявам" на детето си, това ще доведе до липса на уважение или ще покаже слабост. Всъщност това показва уязвимост и им позволява да разберат, че дори възрастните правят грешки.
"Като родител вашата отговорност е да контролирате емоциите си около децата си", казва тя. "[Когато не го правите], трябва да признаете това и да се извините. Това не винаги е лесно, но е част от работата ви като родител".
Още за децата (и техните родители):
6 промени, които настъпват в живота на всеки родител
Как да приучим детето отрано редовно да пие вода: 6 полезни съвета за добра хидратация
Проучване: Децата с астма са изложени на риск от тревожност
Чипсът забавя психическото развитие на децата
Проучване: Кучетата намаляват риска от хранителна алергия у децата