Питие преди лягане? Помислете пак!

Всички участници в експеримента заспивали по-бързо след консумация на алкохол преди лягане, но качеството на съня им се влошило

Питие преди лягане? Помислете пак!

Photo credit: Tracey Hocking/Unsplash

Невролози и изследователи на съня от Изследователската лаборатория за съня в болница Е. П. Брадли, Университета Браун и медицински център Провидънс Ви Ей в САЩ установиха, че вместо да подобрява съня, консумирането на алкохолна напитка преди лягане може да доведе до съкращаване на фазата на сънуването, известна и като REM (бързо движение на очите). Резултатите от изследването са публикувани в специализираното издание Sleep.

При предишни изследвания е установено, че фазата на съня REM трае около 20 на сто от обичайната продължителност на съня. Макар учените да не са категорични каква е ролята на тази фаза, те са установили, че хората, които са лишени от тази фаза, страдат от емоционални проблеми или затруднения с паметта.

В изследването са участвали 30 доброволци, които прекарали на два пъти по три поредни денонощия в лаборатория за изследване на съня, и мозъците им били наблюдавани чрез апаратура по време на сън. В първия етап от изследването участниците приемали преди сън само смес от безалкохолни, използвани за коктейли, а във втория етап към напитката бил прибавян алкохол.

Учените са установили, че приемът на едно питие води до увеличаване на дълбокия сън и през трите нощи и до съкращаване на фазата на сънуване. Установено било също, че всички участници в експеримента заспивали по-бързо след консумация на алкохол преди лягане, но качеството на съня им се влошило заради съкратени фази REM.

Източник: БТА, Sleep
Коментирай »
Още по темата
Възможно ли е да сме обречени на безсъние през целия живот заради ген за „лош сън“? Възможно ли е да сме обречени на безсъние през целия живот заради ген за „лош сън“?
Малко известни рискови фактори за високо кръвно: Влиянието на сънната апнея Малко известни рискови фактори за високо кръвно: Влиянието на сънната апнея
Да преборим умората: Най-добрите билки за спокоен сън Да преборим умората: Най-добрите билки за спокоен сън
Препоръчваме още
Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда
Мъжете не искали да сме съвършени Мъжете не искали да сме съвършени
Четири важни причини да спим голи Четири важни причини да спим голи
Колко горещо е твърде горещо, за да функционира нормално човешкото тяло? Колко горещо е твърде горещо, за да функционира нормално човешкото тяло?
Усмивката е ключът към красотата Усмивката е ключът към красотата
10 неща, за които може да съжаляваш след 10 години 10 неща, за които може да съжаляваш след 10 години
„Колекционерът“ - демоничен сблъсък между патологичното и нормалното (предложение за четене) „Колекционерът“ - демоничен сблъсък между патологичното и нормалното (предложение за четене)
Иво Сиромахов отново развихря въображението си с детската книжка „Тони и Гари обикалят света“ (предложение за четене) Иво Сиромахов отново развихря въображението си с детската книжка „Тони и Гари обикалят света“ (предложение за четене)
„Бохемска рапсодия“ стана най-старата песен с над 1 млрд. гледания в YouTube „Бохемска рапсодия“ стана най-старата песен с над 1 млрд. гледания в YouTube
Учени откриха как да възстановяват функциите на изтощени от борбата с рака Т-клетки Учени откриха как да възстановяват функциите на изтощени от борбата с рака Т-клетки
Дейл Карнеги ни учи как да решаваме конфликтите в живота си (предложение за четене) Дейл Карнеги ни учи как да решаваме конфликтите в живота си (предложение за четене)
Как да разбием стените, зад които сме затворени Как да разбием стените, зад които сме затворени
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби