"Ако ледниците изчезнат": Бързи и понякога необратими промени настъпват в криосферата

Световната метеорологична организация предупреди за промени в криосферата

2 юни 2023

Photo credit: Angie Agostino/Pixabay

Намаляване на морския лед, топене на ледниците... бързите и понякога необратими промени в криосферата заради изменението на климата изискват спешна международна координация, предупреди Световната метеорологична организация (СМО), цитирана от АФП.

Криосфера е повърхността, където водата е замръзнала.

С единодушно решение, взето от страните членки на СМО на провеждащия се конгрес в Женева, организацията одобри резолюция, с според която проучването на промените в криосферата се превръща в "един от основните ѝ приоритети", каза пред журналисти Клер Нулис, говорител на организацията към ООН.

Това решение е взето "с оглед на нарастващото въздействие на свиването на морския лед, топенето на ледниците, ледените шапки, вечната замръзналост и снега върху повишаването на морското равнище, рисковете, свързани с водата и сигурността на водните ресурси, икономиките и екосистемите", обясни тя.

Водещи световни специалисти в областта на метеорологията участват в конгреса в швейцарския град от 22 май до 2 юни, за да изберат нов генерален секретар на организацията и да обсъдят широк кръг от въпроси, включително въздействието на глобалното затопляне върху криосферата, която включва плаващ лед, ледници, полярни ледени шапки и трайно замръзнала земя. 

В приетата резолюция се призовава за по-добра координация на наблюденията и прогнозите, както и за обмен на данни и изследвания. От своя страна СМО ще активизира дейността си по темата.

"Въпросът за криосферата е актуален не само за Арктика и Антарктика, но и за целия свят", отбеляза в съобщение за медиите генералният секретар на СМО, финландецът Петери Таалас.

По време на дискусиите делегати от цял свят - от малките островни държави в Карибския басейн до Африка, от Русия до Канада - изразиха своята загриженост за бързите, а в някои случаи и необратими промени в криосферата, отбеляза  Нулис.

"Нуждаем се от повече мониторинг, за да проследим мащаба и скоростта на промените. И наистина трябва да помислим сериозно за управлението на водните ресурси", настоя тя.

Като пример Нулис посочи, че повече от един милиард души зависят от водата от топящите се снегове и ледници. Когато ледниците изчезнат, "помислете какво ще се случи със сигурността на водоснабдяването за тези хора", каза тя.

Що се отнася до арктическата вечна замръзналост, описана като "спящ гигант", говорителката изтъкна, че тя съхранява два пъти повече въглерод, отколкото атмосферата.

Какво ще е времето днес и следващите дни виж на Klimat.bg

Източник: Христина Терзиева/БТА
Коментирай »
Още по темата
Климатичните промени увеличават риска от тропически болести в Европа
Някои от най-значимите водни резервоари в света пресъхват
Tревожен феномен: Превърнали сме океаните в "бомба със закъснител"
Трябва да се подготвим за рекордни температури
Само за десет години: Ледниците по света са се свили с два процента
Климатичните промени причиняват по-голям "топлинен стрес" в Европа
Препоръчваме още
Шепа череши на ден за здраве и добра форма
Всичко за менструацията: Девет въпроса и техните отговори
Под завивките с по-млад мъж
7 богати на антиоксиданти храни, с които да намалим възпаленията в организма
Почитаме трима смели светци мъченици
Най-популярната дестинация за меден месец
ТЕСТ: Каква птица си?
Настъпи пролет на улица „Черешова“ (предложение за четене)
Катрин де Ланг дава ценни съвети за подобряването на най-важния орган в „Силата на мозъка“ (предложение за четене)
12 по-различни новогодишни обещания, които да си дадеш… и да изпълниш
Защо мъжете винаги си тръгват?
Създадоха вибриращ презерватив
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби