Благовещение или „кукувден“: Поверия, традиции и имени дни Празникът е наричан още Благовец, „кукувден“ и се смята за Ден на майката
25 март 2024
Празникът е наричан още Благовец, „кукувден“ и се смята за Ден на майката
Photo credit: jeffjacobs1990/Pixabay
На 25 март Църквата празнува Благовещение – денят, в който Дева Мария получила от Архангел Гавраил благата вест, че ще роди Спасителя на човечеството, сина Божий Иисус Христос.
Празникът е наричан още Благовец, „кукувден“ и се смята за Ден на майката. Вярва се, че какъвто е денят на Благовещение, такава ще е и цялата година.
Според поверията на този ден, известен още като „кукувден“, кукувицата закуква за първи път, което е знак за настъпването на пролетта. Хубаво е в този ден всеки да носи в джоба си метална пара, за да има желязно здраве и пълен джоб с пари.
На Благовец се почистват селските дворове, а от събраните отпадъци се палят обредни огньове.
Благовещение се празнува по време на Великия пост, но на този ден се разрешава да се яде риба, която традиционно присъства на трапезата, заедно с обредната питка и меда. На Благовец поверието гласи още, че е добре да се консумират и зелени храни (салата, коприва, спанак. лапад), с които се отбелязва началото на пролетта.
Счита се още, че не Благовещение раните зарастват по-бързо, затова на много места хората избират тази дата, за да продупчат ушите на момичетата.
На този ден имен ден празнуват Благовест, Благовеста, Блага, Благой, Евелин, Евелина, Ева, Евангелина.
Коментирай »