Честваме светец – голям богослов, писател и поет

Той е най-големият от древните отци по отношение на славянската писменост

25 януари
Честваме светец – голям богослов, писател и поет

Photo via Canva.com/AI Generated Image 

На 25 януари Църквата почита Св. Григорий Богослов, архиепископ Константинополски. Той бил родом от Арианз при гр. Назианз, Кападокийска област. Син на епископ св. Григорий Назиански и майка св. Нона. Учил заедно със св. Василий Велики в Атина. Голям богослов, писател, поет. Като архиепископ ръководил църквата в Цариград 12 години и се оттеглил в Назианз, където и починал в 390 година на 80 години.

Църквата облажава св. Григорий като "Троически Богослов", като "таинник на Св. Троица". Църквата пази и следва неговото богословско учение, което разкрива със словата на философстващия разум възвишените истини на апостолската проповед.

По отношение на християнската мисия всред славяните и на славянската писменост той трябва да бъде отбелязан като най-големият от древните отци – любимец на св. Константин–Кирил Философ, който изучавал дори наизуст неговите произведения и написал похвала в негова чест.

Имен ден

На 25 януари имен ден празнуват Григор, Григорий, Гаро, Гриша, Григорена и производните.

Коментирай »
Препоръчваме още
Как да говорим за пари с партньора си Как да говорим за пари с партньора си
Как да организирате неочаквано пътуване за вашата половинка Как да организирате неочаквано пътуване за вашата половинка
„Храбрият млад мъж на летящия трапец“ и други разкази от Уилям Сароян (предложение за четене) „Храбрият млад мъж на летящия трапец“ и други разкази от Уилям Сароян (предложение за четене)
Защо най-хубавите спомени идват от най-неочакваните гафове Защо най-хубавите спомени идват от най-неочакваните гафове
Плодовият аромат подбужда желанието за здравословно хранене Плодовият аромат подбужда желанието за здравословно хранене
Как да преодолеем раздялата Как да преодолеем раздялата
Шест сигурни признака, че той лъже Шест сигурни признака, че той лъже
Певците са ставали все по-тихи през последните 75 години Певците са ставали все по-тихи през последните 75 години
7 от най-нелепите мъжки причини за раздяла (по действителни случаи) 7 от най-нелепите мъжки причини за раздяла (по действителни случаи)
Модерна изтънченост, лек блясък и нотка игрив дух: „Алексис Мабий“ на Седмицата на висшата мода в Париж Модерна изтънченост, лек блясък и нотка игрив дух: „Алексис Мабий“ на Седмицата на висшата мода в Париж
Как да оцелеете в полет до плачещо бебе без да изгубите ума си Как да оцелеете в полет до плачещо бебе без да изгубите ума си
„Българските евреи и Окончателното решение“ от Фредерик Б. Чери – какво се е случило с евреите в Царство България? (предложение за четене) „Българските евреи и Окончателното решение“ от Фредерик Б. Чери – какво се е случило с евреите в Царство България? (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби