„Командирът на смъртта“ - петата и последна книга от поредицата „Последният викингски крал“ (предложение за четене)

Автор на поредицата е норвежкият писател Ян Уве Екеберг

„Командирът на смъртта“ - петата и последна книга от поредицата „Последният викингски крал“ (предложение за четене)

Photo credit: Издателство „Персей“

Петата и последна книга от поредицата „Последният викингски крал“, разказваща и за Средновековна България, е озаглавена „Командирът на смъртта“, съобщават издателите от „Персей“. 

Автор на поредицата е норвежкият писател Ян Уве Екеберг.

Главният герой в „Последният викингски крал“ е действителна историческа личност от XI век. Той е своеобразен норвежки еквивалент на българския цар Симеон, който превзема Византия и стига до вратите на Константинопол, посочват от „Персей“.

Ян Уве Екеберг/Photo credit: Издателство „Персей“

Харалд III Хардради (Суровия) е управлявал от 1046 до 1066 г. Той е полубрат на крал Олав Харалдсон, който утвърждава християнството в страната и след смъртта си е канонизиран.

Харалд и викингите му се прехвърлят в Киевска Рус, достигат до Византия, където са наети от императора, участват във войната с арабите в Сицилия, побеждават българския цар Петър Делян в Островската битка (1041) и се връщат в Норвегия, където Харалд е коронясан за крал.

Photo credit: Издателство „Персей“

В „Командирът на смъртта“ Харалд Сигурдарсон, вече едноличен владетел на Норвегия, се опитва да възстанови старото Северноморско кралство, в което Норвегия, Дания и Англия се управляват от един и същ монарх.

Когато английският крал Едуард Изповедника умира на 5 януари 1066 г., започва битка за престола. Харалд също се включва в надпреварата за кралската власт в Англия. Смелото начинание почти успява, но норвежкият крал е подмамен в капан, разказват издателите.

Photo credit: Издателство „Персей“

Коментирай »
Още по темата
Българската история оживява в „Последният викингски крал“ (предложение за четене) Българската история оживява в „Последният викингски крал“ (предложение за четене)
Препоръчваме още
Защо обратният път винаги е десет пъти по-дълъг в пътуванията Защо обратният път винаги е десет пъти по-дълъг в пътуванията
Синдромът на разбитото сърце е реален: Какви рискове носи за дамите и как да преодоляваме стреса Синдромът на разбитото сърце е реален: Какви рискове носи за дамите и как да преодоляваме стреса
Газираната вода - естественият отговор на подсладените напитки Газираната вода - естественият отговор на подсладените напитки
Пет начина да се влюбиш...в себе си Пет начина да се влюбиш...в себе си
В дома на „Съпругата на серийния убиец“ дебнат ужасяващи разкрития (предложение за четене) В дома на „Съпругата на серийния убиец“ дебнат ужасяващи разкрития (предложение за четене)
12-те зодии и техните тайни новогодишни желания: Разкриваме истината 12-те зодии и техните тайни новогодишни желания: Разкриваме истината
"Карате кид: Легенди" отново ни обединява около вечните теми за менторство, чест, самодисциплина и цената на победата (филмово предложение) "Карате кид: Легенди" отново ни обединява около вечните теми за менторство, чест, самодисциплина и цената на победата (филмово предложение)
ТЕСТ: Умееш ли да пазиш тайна? ТЕСТ: Умееш ли да пазиш тайна?
Основните женски комплекси и как да ги преборим Основните женски комплекси и как да ги преборим
Предложение за четене: „Сердикийски комикси” - необикновен роман, изпълнен със софийски жаргон Предложение за четене: „Сердикийски комикси” - необикновен роман, изпълнен със софийски жаргон
Психологически тест: Избери си врата и разбери какво те очаква в близкото бъдеще Психологически тест: Избери си врата и разбери какво те очаква в близкото бъдеще
Как да превърнеш Хелоуин в романтична вечер вместо страшна нощ Как да превърнеш Хелоуин в романтична вечер вместо страшна нощ
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби