На Димитровден идва зимата. Поверия и обичаи за празника Днес празнуват всички, които носят името на светеца
26 октомври 2024
Днес празнуват всички, които носят името на светеца
Photo credit: Dimitris Vetsikas/Pixabay
На 26 октомври празнуваме Димитровден. На този ден се чества свети великомъченик Димитър Мироточиви (Солунски), загинал за Христовата вяра и канонизиран от източноправославната църква. Иконографските му изображения са на светец конник, яздeщ червен кон. На същия ден Църквата почита и преподобна Димитра Киевска (Доростолска).
Свети великомъченик Димитрий Мироточиви
Св. великомъченик Димитрий Солунски Мироточиви бил родом от Солун. Баща му, управител на града, имал в дома си стая с икона и кандило. След смъртта на родителите си Димитрий заел висок военен пост и получил заповед да преследва християните. Но той, обратно, ги покровителствал, разказва Българската патриаршия. Император Максимилиан, на връщане от поход на Изток, спрял в Солун, поискал Димитрий да се откаже от вярата в Христа. Увещанията били напразни, хвърлили го в тъмница. Устроили тържество в цирка. Лий, прочут борец, приканил осъдените християни на борба и ги хвърлял там в падина върху копия, забити с острието нагоре. Оръженосецът на Димитрий, Нестор, изпросил разрешение от господаря си да иде на борба - отишъл и захвърлил Лий в пропастта. Затова по нареждане на императора Нестор бил обезглавен, а Димитрий - прободен с копие в 306 година.
Народни поверия и обичаи
В народния календар Димитровден се възприема като голям празник, свързан с поврат в годишното време и с началото на зимата. Това се казва в статията „Димитровден“ на Милена Маринова, публикувана в сайта Българска етнография.
За Св. Димитър българите, с оглед на традиционните си представи, казват: „Дядо Димитър разтърсва дългата си бяла брада и от нея се изсипва първият сняг”. Според народните вярвания св. Димитър е по-голям брат близнак на св. Георги. Понякога св. Димитър се представя и като брат на Архангел Михаил, който „взема” душите на починалите. Това е свързано с вярванията, според които св. Димитър е покровител на зимата, снега и студа, т.е. на мрака и смъртта, откъдето се извежда и връзката му със света на мъртвите.
На Димитровден се извършват различни гадания – за времето през зимата, за здраве и имотност, за това колко мед ще съберат пчелите през лятото и други.
Разпространено е вярването, че в полунощ срещу празника „небето се отваря”.
Характерни за Димитровден са семейно-родовите или лични патронни чествания, общоселските служби, храмови празници и сборове.
Свети Димитър се почита и като покровител на мишките.
Имен ден
На 26 октомври имен ден празнуват всички с имената Димитър, Димитрина, Димо, Димка, Дима, Димана, Драган, Драгана, Митко, Митка, Деметра, Димо и останалите производни.