На ледената луна на Сатурн може да има живот Основен елемент на живота е открит на повърхността на Енцелад
Основен елемент на живота е открит на повърхността на Енцелад
Photo credit: WikiImages/Pixabay
Високи концентрации на фосфор - важен елемент за всички биологични процеси на Земята, е открит в ледени кристали от вътрешния океан на Енцелад, ледената луна на планетата Сатурн, което е потенциален знак, че на нея може да има живот, съобщиха световните осведомителни агенции.
Научното откритие е въз основа на данни, събрани от сондата "Касини" на НАСА, която е първата, изследвала газовия гигант Сатурн в орбита около планетата, в продължение на 13 години от 2004 г. до 2017 г.
"Джеймс Уеб" засне огромен гейзер на сатурновата луна Енцелад
Резултатите от изследването на международен изследователски екип под ръководството на германски учени бяха публикувани в сп. "Нейчър" и огласени от Лабораторията за реактивно движение на НАСА, проектирала и създала сондата "Касини".
Critical Ingredient for Life Discovered at Saturn’s Icy Moon Enceladus#nasa #saturn #moonenceladus #christopherglein #enceladus #nature
— Upstract (@upstract) June 15, 2023
https://t.co/KZ9Jn28JAl
Същият изследователски екип по-рано потвърди, че ледените структури на Енцелад съдържат множество минерали и сложни органични съединения, включително и компоненти на аминокиселини, свързвани с живота, познат на нашата планета. Досега обаче липсваха данни за наличие на фосфор, който е сред шестте химични елементи, свързвани с живота, заедно с въглерод, кислород, водород, азот и сяра.
Светкавиците на Юпитер много приличат на тези на Земята
"За пръв път този важен елемент е открит в океан извън планетата Земя", каза ръководителят на изследването Франк Постберг, планетарен изследовател в Свободния университет в Берлин, цитиран в прессъобщение на Лабораторията за реактивно движение на НАСА.