„Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков – българската администрация по време на комунизма (предложение за четене) Как България се променя по време на комунизма, разгледано през призмата на един административен район – този на Разград
3 февруари 2021
Как България се променя по време на комунизма, разгледано през призмата на един административен район – този на Разград
снимки: издателство "Сиела"
В „Политическите процеси на Разград” Димитър Петков ни спуска в самата сърцевина на малката и на голямата история: как България се променя по време на комунизма, разгледано през призмата на един административен район – този на Разград.
Книгата е прецизно и проникновено изследване на историята на Разград от края на Втората световна война до първите години на Студената война, през призмата на която е разказана политическата и обществена съдба на цялата държава.
На 9 септември 1944 година, рано сутринта, в България се извършва държавен преврат. На власт идва коалиционен кабинет на Отечествения фронт, в който определяща роля играят комунистите.
През следващите месеци и години българското общество е обхванато от поредния дълбок граждански конфликт в своята история, който в крайна сметка довежда до налагането на тоталитарна комунистическа власт в страната.
Тази власт става възможна не защото българските комунисти са толкова силни и политически добре подготвени да я наложат, а защото външният фактор го позволява и определя.
От България на практика не зависи нищо. Както в края на Първата световна война, така и сега, в края на втория световен военен сблъсък, българската държава е на скамейката на победените страни.
Тези исторически процеси намират логично следствие и проявление върху „малката история“ на Разград и неговата администрация.
„Политическите процеси в Разград” разкрива механизмите, с които провинциалната форма на тоталитарната комунистическа власт е наложена в Разград, и сливането на партийната комунистическа политика с държавната обща политика.
Каква е политическата история на Разград? Какви промени настъпват административно след идването на комунистическата власт? Как се променят градът и районът в края на Втората световна война и през първите няколко години на Студената война?
Разказът в „Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков няма за цел да слага историческа присъда, или да заклеймява някого. Той е едно предупреждение, защото показва как широко прокламирани социални и демократични идеи могат да се използват за установяване на един тоталитарен режим на управление. Това е микроистория на Разград, в която се отразява съдбата на цяла нация и държава в края и след Втората световна война.
1 коментар »