„Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков – българската администрация по време на комунизма (предложение за четене)

Как България се променя по време на комунизма, разгледано през призмата на един административен район – този на Разград

3 февруари 2021
„Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков – българската администрация по време на комунизма (предложение за четене)

снимки: издателство "Сиела"

В „Политическите процеси на РазградДимитър Петков ни спуска в самата сърцевина на малката и на голямата история: как България се променя по време на комунизма, разгледано през призмата на един административен район – този на Разград.

Книгата е прецизно и проникновено изследване на историята на Разград от края на Втората световна война до първите години на Студената война, през призмата на която е разказана политическата и обществена съдба на цялата държава.

На 9 септември 1944 година, рано сутринта, в България се извършва държавен преврат. На власт идва коалиционен кабинет на Отечествения фронт, в който определяща роля играят комунистите.

През следващите месеци и години българското общество е обхванато от поредния дълбок граждански конфликт в своята история, който в крайна сметка довежда до налагането на тоталитарна комунистическа власт в страната.

Тази власт става възможна не защото българските комунисти са толкова силни и политически добре подготвени да я наложат, а защото външният фактор го позволява и определя.

От България на практика не зависи нищо. Както в края на Първата световна война, така и сега, в края на втория световен военен сблъсък, българската държава е на скамейката на победените страни.

Тези исторически процеси намират логично следствие и проявление върху „малката история“ на Разград и неговата администрация.

Политическите процеси в Разград” разкрива механизмите, с които провинциалната форма на тоталитарната комунистическа власт е наложена в Разград, и сливането на партийната комунистическа политика с държавната обща политика.

Каква е политическата история на Разград? Какви промени настъпват административно след идването на комунистическата власт? Как се променят градът и районът в края на Втората световна война и през първите няколко години на Студената война?

Разказът в „Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков няма за цел да слага историческа присъда, или да заклеймява някого. Той е едно предупреждение, защото показва как широко прокламирани социални и демократични идеи могат да се използват за установяване на един тоталитарен режим на управление. Това е микроистория на Разград, в която се отразява съдбата на цяла нация и държава в края и след Втората световна война.

1 коментар »
Още по темата
„Момчето, което последва баща си в Аушвиц” – изключителната история на едно еврейско семейство (предложение за четене) „Момчето, което последва баща си в Аушвиц” – изключителната история на едно еврейско семейство (предложение за четене)
„Опит за екстаз” от непокоримия писател, дисидент и журналист Димитър Бочев (предложение за четене) „Опит за екстаз” от непокоримия писател, дисидент и журналист Димитър Бочев (предложение за четене)
Смущаващо актуалните антиутопии „1984“ и „Фермата на животните“ от Джордж Оруел (предложение за четене) Смущаващо актуалните антиутопии „1984“ и „Фермата на животните“ от Джордж Оруел (предложение за четене)
Един роман за битката между прагматизма и вярата - „Резиденцията“ на Георги Тенев (предложение за четене) Един роман за битката между прагматизма и вярата - „Резиденцията“ на Георги Тенев (предложение за четене)
Български разкази обхващат първите 20 години на хилядолетието (предложение за четене) Български разкази обхващат първите 20 години на хилядолетието (предложение за четене)
"Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3" (предложение за четене) "Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3" (предложение за четене)
Препоръчваме още
„Силата на самоконтрола“ е изворът на балансирания живот в новата книга на Райън Холидей (предложение за четене) „Силата на самоконтрола“ е изворът на балансирания живот в новата книга на Райън Холидей (предложение за четене)
„Библиотекарката на изгорените книги“ разкрива истинската история на книгите през Втората световна война (предложение за четене) „Библиотекарката на изгорените книги“ разкрива истинската история на книгите през Втората световна война (предложение за четене)
Не тичай след него Не тичай след него
Защо възрастните хора губят зрението си? Застрашени ли сме и как да се предпазим   Защо възрастните хора губят зрението си? Застрашени ли сме и как да се предпазим  
Един от най-вдъхновяващите монолози в световната литература: „Дуински елегии“ от Райнер Мария Рилке (предложение за четене) Един от най-вдъхновяващите монолози в световната литература: „Дуински елегии“ от Райнер Мария Рилке (предложение за четене)
„Камино – да намериш сърцето си“ – книга за смисъла да създаваш, обичаш и пускаш (предложение за четене) „Камино – да намериш сърцето си“ – книга за смисъла да създаваш, обичаш и пускаш (предложение за четене)
Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки? Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки?
Как да се преборим със скуката в дъждовното време Как да се преборим със скуката в дъждовното време
„Ученикът на Джойс“ от Драго Янчар (предложение за четене) „Ученикът на Джойс“ от Драго Янчар (предложение за четене)
Никога не прави това след секс Никога не прави това след секс
3 изненадващи виновника да ви „изгорят бушоните” 3 изненадващи виновника да ви „изгорят бушоните”
Пет полезни кухненски уреди и пособия, за които може би не сте се сещали Пет полезни кухненски уреди и пособия, за които може би не сте се сещали
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби