"Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3" (предложение за четене)

„Българска литература от Освобождението до Първата световна война“ от проф. Милена Кирова

19 ноември 2020
"Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3" (предложение за четене)

"Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3"/издателство "Колибри"

Българска литература от Освобождението до Първата световна война“ от проф. Милена Кирова обхваща университетски курс лекции на авторката, но има за цел да въведе широк кръг читатели в историята и проблематиката на българската литература.

Проф. Кирова извежда на преден план някои забравени произведения и поставя във фокус нови оценки на вече познати творби със съзнанието, че това, което наричаме литературна история, не съвпада с реалността на ситуацията, в която се е случила българската литература от Освобождението до Първата световна война

Първият том беше посветен на авторите, чието творчество започва и се разгръща (а понякога и се изчерпва, както в случаите с Алеко Константинов и Захарий Стоянов) в първите две следосвобожденски десетилетия, до края на XIX век. Цялостно са представени автори като Захари Стоянов, Иван Вазов, Алеко Константинов, Стоян Михайловски

Вторият том се занимава изцяло с модернизма, по-точно с първите две стъпала на неговата поява в българската литература: кръга „Мисъл“ и символизма. С цялостни портрети са представени деветима автори. С изключение на Петко Тодоров, всички останали са поети: от Пенчо Славейков и Пейо Яворов до Димчо Дебелянов, Николай Лилиев и Теодор Траянов

Част III е посветена на по-общи теми, които не са били разглеждани до този момент, като: Градът в българската литература; Развитие на театралното дело и поява на модерна българска драматургия; Литературата, създадена от жени... С цялостни портрети са представени двама автори: Елин Пелин и Георги Стаматов. Томът завършва с нова оценка на литературата, създадена по време на войните 1912–1918 година.

За автора

Проф. дфн Милена Кирова преподава история на българската литература от Освобождението до Първата световна война и антропология на библейския свят в СУ „Св. Климент Охридски”.

Ръководи катедрата по българска литература от 2003 до 2011 и от 2015 насам. Автор е на 15 книги, сред които са монографиите „Сънят на Медуза. Към психоанализа на българската литература”, „Йордан Йовков. Митове и митология”, „Проблематичният реализъм” и „Библейската жена. Механизми на конструиране, политики на изобразяване в Стария Завет”, „Литературният канон. Предизвикателства“.

Освен това е съставител и редактор на два тома „Неслученият канон“, първата история на българската литература, създадена от жени (2009 и 2013).

През последните години се занимава с изследване на мъжествеността в Стария Завет, в резултат на което през 2011 г. излезе книгата ѝ „Давид, Великия. История и мъжественост в Еврейската Библия”, първа част от по-голямо изследване.

Носителка е на различни награди, между които са Националната награда за литературна критика на името на Иван Радославов и Иван Мешеков (2011), Националната награда за хуманитаристика „Хр. Г. Данов“ за 2011 и за 2006 г., наградата за литературна история и критика на СУ (2003), наградата за постижения в областта на литературната история на ВТУ (2002) и др.

Коментирай »
Още по темата
„Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков – българската администрация по време на комунизма (предложение за четене) „Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков – българската администрация по време на комунизма (предложение за четене)
„Разкази и повести“ от майстора на късия градски разказ Георги П. Стаматов (предложение за четене) „Разкази и повести“ от майстора на късия градски разказ Георги П. Стаматов (предложение за четене)
Български разкази обхващат първите 20 години на хилядолетието (предложение за четене) Български разкази обхващат първите 20 години на хилядолетието (предложение за четене)
„България за напреднали“ търси отговор на въпроса как трябва да се обича родината (предложение за четене) „България за напреднали“ търси отговор на въпроса как трябва да се обича родината (предложение за четене)
„България и бъдещето на славяните”: Джузепе Менарини ни повежда към България от втората половина на XIX век (предложение за четене) „България и бъдещето на славяните”: Джузепе Менарини ни повежда към България от втората половина на XIX век (предложение за четене)
„Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене) „Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене)
Препоръчваме още
ТЕСТ: Страхове, мании и комплекси: Какво те измъчва най-много? ТЕСТ: Страхове, мании и комплекси: Какво те измъчва най-много?
Пет скрити качества на истинския джентълмен Пет скрити качества на истинския джентълмен
„Пътят към душевен мир“ от Роси Вак (предложение за четене) „Пътят към душевен мир“ от Роси Вак (предложение за четене)
В Япония глобяват, ако не си изядеш яденето В Япония глобяват, ако не си изядеш яденето
ТЕСТ: Коя зодия е сродната ти душа? ТЕСТ: Коя зодия е сродната ти душа?
ТЕСТ: Моника, Рейчъл или Фийби: Коя героиня от "Приятели" си? ТЕСТ: Моника, Рейчъл или Фийби: Коя героиня от "Приятели" си?
Не ме пипай: Местата, на които котките не обичат да бъдат докосвани Не ме пипай: Местата, на които котките не обичат да бъдат докосвани
Пет стъпки за по-щастлив живот Пет стъпки за по-щастлив живот
ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?   ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?  
Бактериите се разпространяват в целия офис само за 2 часа Бактериите се разпространяват в целия офис само за 2 часа
Топ 10 на най-добрите песни от филми за десетилетието 2010-2020 Топ 10 на най-добрите песни от филми за десетилетието 2010-2020
Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби