„България за напреднали“ търси отговор на въпроса как трябва да се обича родината (предложение за четене)

Литературен гид: „България за напреднали“ от Светлозар Желев

28 октомври 2020
„България за напреднали“ търси отговор на въпроса как трябва да се обича родината (предложение за четене)

„България за напреднали“/издателство "Колибри"

България за напреднали“ ознаменува началото на нов проект - поредица от книги, обединени от наименованието „Литературен гид за напреднали“. Автор на проекта и съставител на настоящия сборник е Светлозар Желев. Художник на корицата е Дамян Дамянов.

България за напреднали“  търси отговор на въпроса как трябва да се обича родината чрез истории на: Георги Господинов, Айгир Сверисон, Бела Кармел, Велина Минкова, Георги Господинов, Давид Бернщайн, Десислава Апостолова-Ван Дам, Джеремая Чембърлин, Евгения Бернщайн, Елизабет Костова, Илия Троянов, Камелия Кучер, Капка Касабова, Капка Тодорова, Ксения Банович, Курт Ван Дам, Люба Атанасова, Мануела Малеева, Мария Касимова-Моасе, Николай Грозни, Палми Ранчев, Русана Бърдарска, Силвия Атипова, Теодор Ушев, Христос Хартомацидис, Юлиан Попов.

Книгата съдържа и откъси от текстове на Атанас Далчев, Боян Пенев, полк. Борис Дрангов, Владимир Свинтила, Кирил Христов, Николай Лилиев, Райко Алексиев, Станислав Стратиев.

Ето как съставителят на сборника обосновава избора на вечната тема „България“: 

"В държава, в която родът на всеки трети българин е започнал извън границите на страната ни и почти всичките наши предци са били бежанци от война или преследване, ние изграждаме стени и телени огради, сеем омраза и страх от другия. Можем често да чуем, че еди-кой си човек не обичал България, еди-кой си не обичал родината си. Това в повечето случаи не е така, просто много често хората не отговарят на стереотипите, наложени тук. Всъщност как трябва да се обича родината?"

За автора

Светлозар Желев е работил като книжар, редактор и издател. Бил е радиоводещ, телевизионен водещ и редактор на предаване за книги по БНТ, главен редактор на GRANTA, редактор на секция „Литература“ в „АРТизанин“. Директор е на Националния център за книгата и Литературен клуб „Перото“ в НДК, преподава в СУ.

Коментирай »
Още по темата
"Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3" (предложение за четене) "Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3" (предложение за четене)
Един различен прочит на „Помилването в наказателното право и в практиката на държавния глава” (предложение за четене) Един различен прочит на „Помилването в наказателното право и в практиката на държавния глава” (предложение за четене)
„Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене) „Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене)
„В България след Съединението“ от Джузепе Модрич (предложение за четене) „В България след Съединението“ от Джузепе Модрич (предложение за четене)
Предложение за четене: „Преходът. България 30 години по-късно“ Предложение за четене: „Преходът. България 30 години по-късно“
Предложение за четене: „Розата на Балканите” от Иван Илчев Предложение за четене: „Розата на Балканите” от Иван Илчев
Предложение за четене: „Да се изгубиш нарочно” в най-затънтените кътчета на родината без план, хотели и GPS Предложение за четене: „Да се изгубиш нарочно” в най-затънтените кътчета на родината без план, хотели и GPS
Препоръчваме още
Здравословни ли са картофите? Ето какво се случва с тялото ви, когато ги ядете всеки ден... или през ден Здравословни ли са картофите? Ето какво се случва с тялото ви, когато ги ядете всеки ден... или през ден
Обичаш ли арабската кухня? Опитай тази неустоима рецепта за вкусна маклюба Обичаш ли арабската кухня? Опитай тази неустоима рецепта за вкусна маклюба
Жените са по-кисели рано сутрин Жените са по-кисели рано сутрин
Защо червеното вино предизвиква главоболие? Защо червеното вино предизвиква главоболие?
Как да се държиш като дама: 13 задължителни правила за съвременната жена с класа   Как да се държиш като дама: 13 задължителни правила за съвременната жена с класа  
Багаж в последния момент - ами сега? Багаж в последния момент - ами сега?
След разрешаването на десетилетна загадка: Учени дават надежда за нов метод за лечение на рак на дебелото черво След разрешаването на десетилетна загадка: Учени дават надежда за нов метод за лечение на рак на дебелото черво
3 вълшебни реплики, с които да го накараш да направи всичко за теб 3 вълшебни реплики, с които да го накараш да направи всичко за теб
Четири неща, които жените наистина ненавиждаме Четири неща, които жените наистина ненавиждаме
Полицай спря кола за превишена скорост, наложи му се да изроди бебе (ВИДЕО) Полицай спря кола за превишена скорост, наложи му се да изроди бебе (ВИДЕО)
Студеното време “не прощава” на кожата: Съветите на дерматолога Весел Кантарджиев Студеното време “не прощава” на кожата: Съветите на дерматолога Весел Кантарджиев
ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?   ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?  
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби