Смущаващо актуалните антиутопии „1984“ и „Фермата на животните“ от Джордж Оруел (предложение за четене)

Беше ясен, студен ден през януари и Големия брат отново започна да следи всички

4 януари 2021
Смущаващо актуалните антиутопии „1984“ и „Фермата на животните“ от Джордж Оруел (предложение за четене)

снимки: издателство „Сиела”

Беше ясен, студен ден през януари и Големия брат отново започна да следи всички

Емблематичните романи „1984“ и „Фермата на животните“ от британския писател Джордж Оруел са считани за едни от най-важните романи не само на XX век, но и в човешката история изобщо.

Тяхната актуалност и послание продължават да привличат поколения читатели, а приликите с действителността повече от 70 години след тяхното написване им печели пророческа слава.

Публикувана през 1945 година, „Фермата на животните” е майсторска алегория на световната политическа сцена в края на Втората световна война.

Британският писател е един от малцината, които съзират ясно истината зад сталинистката пропаганда, завладяла Западния свят, и предупреждават за заплахата, която всяко тоталитарно управление представлява за човешката свобода и достойнство.

Творбата, носеща директна критика срещу победоносния в този момент Съветски съюз, среща редица трудности, които Оруел описва в специален предговор, предвиден за публикуване в оригиналното издание на „Фермата на животните“.

Той обаче отпада (най-вероятно по политически причини), а машинописният му текст е открит години по-късно и е публикуван едва през 1972 г. в седмичната литературна притурка на в. „Таймс“.

Именно този предговор читателите могат да открият в новото издание на класиката.

От своя страна, „1984” успява да извоюва определението „безспорно най-важната книга, създадена през XX век“, чиято стойност само нараства с всяка изминала година от новото хилядолетие.

През 2005 г. романът е избран от списание Time за един от 100-те най-добри романи на английски език от 1923 г. до 2005 г., а в деня на встъпването на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ продажбите на изданието се покачват многократно заради „оруелския език“, който представител на кабинета му използва.

Антиутопичният свят, който Оруел рисува, е естествено продължение на идеите от алегоричната приказка „Фермата на животните”, насочени към разкриване на опасността от тоталитарното управление.

В него абсолютният властник е Големия брат, Партията е вечно права и налага волята си със свирепа жестокост, телеекраните подменят действителността, а богатството на езика се замества със строг и ограничаващ „новговор“.

Там, където „войната е мир, робството е свобода“, а „невежеството е сила“, последната надежда за хората са свободата на мисълта и чувствата – и точно тя е следващата цел на властта, за да предотврати всяка възможност за бунт.

Оживена от майсторските илюстрации на Дамян Дамянов, тази творба излиза отново в началото на третото десетилетие на XXI век. Тогава, когато сякаш наистина е заложено на карта дали годината „1984” ще продължава да бъде вплетена в световната съдба, или не.

Коментирай »
Още по темата
„Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков – българската администрация по време на комунизма (предложение за четене) „Политическите процеси на Разград” от Димитър Петков – българската администрация по време на комунизма (предложение за четене)
„Момчето, което последва баща си в Аушвиц” – изключителната история на едно еврейско семейство (предложение за четене) „Момчето, което последва баща си в Аушвиц” – изключителната история на едно еврейско семейство (предложение за четене)
„Епосът на утринните звезди“ - разтърсваща книга за човека в условията на диктатура (предложение за четене) „Епосът на утринните звезди“ - разтърсваща книга за човека в условията на диктатура (предложение за четене)
„Опит за екстаз” от непокоримия писател, дисидент и журналист Димитър Бочев (предложение за четене) „Опит за екстаз” от непокоримия писател, дисидент и журналист Димитър Бочев (предложение за четене)
„Кой уби Джон Ленън?“ от Лесли-Ан Джоунс (предложение за четене) „Кой уби Джон Ленън?“ от Лесли-Ан Джоунс (предложение за четене)
„Големите загадки в световната история” - 20 теми, които и до днес предизвикват спорове (предложение за четене) „Големите загадки в световната история” - 20 теми, които и до днес предизвикват спорове (предложение за четене)
Революции превземат света в „Малка омраза” на Джо Абъркромби (предложение за четене) Революции превземат света в „Малка омраза” на Джо Абъркромби (предложение за четене)
Препоръчваме още
Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим
10 лесни упражнения за красив и стегнат бюст (ВИДЕО) 10 лесни упражнения за красив и стегнат бюст (ВИДЕО)
Най-невероятните факти за хората с трапчинки Най-невероятните факти за хората с трапчинки
Що за човек си според салатите, които харесваш   Що за човек си според салатите, които харесваш  
Четири начина да се отървеш от него, без да му разбиеш сърцето Четири начина да се отървеш от него, без да му разбиеш сърцето
Ангел Куюмджийски. Живот между пропасти и върхове (предложение за четене) Ангел Куюмджийски. Живот между пропасти и върхове (предложение за четене)
10 неща, за които може да съжаляваш след 10 години 10 неща, за които може да съжаляваш след 10 години
Оранжевите плодове клементина, портокал, сацума, тангерина Оранжевите плодове клементина, портокал, сацума, тангерина
Самотен вълк ли си? Четири зодии с независим характер Самотен вълк ли си? Четири зодии с независим характер
Как да опазим зъбите от сладкото и алкохола Как да опазим зъбите от сладкото и алкохола
Как да се справим с натоварения си график - 5 безценни съвета Как да се справим с натоварения си график - 5 безценни съвета
В мислите на една жена В мислите на една жена
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби