Сухият зимен въздух неусетно ни обезводнява

Зимният въздух е значително по-малко влажен от летния

Сухият зимен въздух неусетно ни обезводнява

снимка: StockSnapPixabay 

Много хора вярват, че обезводняването е проблем единствено при горещо време, тъй като тогава много по-лесно губим течности чрез изпотяване.

Това обаче съвсем не е така, предупреждават специалисти от Центъра за природолечение (Performance Health Center) в Натик, Масачузетс, цитирани от Interimage. Всъщност зимният въздух, който дишаме както на закрито, така и навън, е значително по-малко влажен от летния.

Това означава, че всеки път, когато издишаме, влагата от дробовете ни напуска тялото ни и така неусетно намалява съдържанието на вода в организма ни.

Нещо повече, заради сухия зимен въздух водата се изпарява по-бързо и ние не забелязваме процеса на изпотяване и съответно обезводняването си. В същото време по-рядко чувстваме жажда, тъй като температурите са по-ниски и забравяме да пием вода.

Когато времето е студено, реакцията на тялото ни да противодейства на дехидратацията е намалена с до 40%. Или казано по-просто: през зимата има до 40% по-голяма вероятност да не изпитаме естествена жажда.

Научното обяснение на това е, че когато ни е студено, кръвоносните съдове се свиват и притокът на кръв към крайниците намалява. Тялото ни започва да пести топлина. Поддържането на основната температура на тялото става за организма ни по-важно от баланса на течности и така тялото ни „се заблуждава“, че е достатъчно хидратирано.

Бъбреците също не получават правилни сигнали от регулиращите хормони да пестят течности, както обикновено. В резултат на това ходим по малка нужда по-често. Това състояние се нарича диуреза, провокирана от студ.

Всички тези несъзнателни състояния – вдишването на сух и студен въздух, незабележимото потене и липсата на жажда – създават условия за дехидратиране. Важно е да знаем, че загубата дори на 1-2 % от водния баланс в тялото ни може да повлияе на настроението, тонуса и вниманието ни, без да разбираме, че всъщност дехидратацията ни кара да се чувстваме минорно или разсеяни. Лесно и просто - чаша вода може да реши проблема и да запази нивото на енергията ни.

Поддържането на добър воден баланс по това време на годината е предизвикателство, именно защото предупредителните признаци за обезводняване са едва доловими или изобщо не се усещат.

За да не си причиняваме здравословни проблеми, е добре да имаме изграден устойчив навик за пиене на вода, както през деня, така и вечер, независимо дали навън е горещо или студено. Казано по друг начин - червената лампичка за пиене на вода трябва да свети активно и през зимата.

Един елементарен пример как тялото ни се дехидратира - да видим собствения си дъх на облачета в студения зимен въздух. Това всъщност е водата, която напуска тялото ни и която следва да наваксаме глътка по глътка. Може да използвате този трик, за да обясните по най-лесния начин колко е важно да пием вода дори на малките деца.

Не бива да забравяме, че по време на зимния сезон пиенето на вода е добрият и лесен избор за всички, които имат нужда от повече енергия и ведро настроение, както тези, които се борят с калории, прекомерна употреба на кофеин, захар, изкуствени оцветители или алкохол.

Всеки е различен и пазарът предлага много възможности за избор на вода, която да отговаря на неговите специфични нужди и предпочитания – изворна, минерална или газирана. Намерете коя от тях най-добре пасва на вкуса и начина ви на живот, направете своя избор и пълни с енергия се наслаждавайте на добро настроение и тонус.

Коментирай »
Още по темата
Кога и колко вода да пием, за да сме здрави и в добра форма Кога и колко вода да пием, за да сме здрави и в добра форма
Хидратация срещу стрес: 5 доказани ползи от водата Хидратация срещу стрес: 5 доказани ползи от водата
Не чакайте да ожаднеете, за да пиете вода Не чакайте да ожаднеете, за да пиете вода
Правилната хидратация – верен съюзник в борбата срещу наднорменото тегло Правилната хидратация – верен съюзник в борбата срещу наднорменото тегло
Водата не помага за отслабване Водата не помага за отслабване
Колко студено е твърде студено? Колко студено е твърде студено?
Препоръчваме още
Рибите усещат страха на другите Рибите усещат страха на другите
Мъжете са по-склонни на бързи срещи Мъжете са по-склонни на бързи срещи
Въстанието на Асен и Петър оживява в роман на големия Слав Хр. Караславов (предложение за четене) Въстанието на Асен и Петър оживява в роман на големия Слав Хр. Караславов (предложение за четене)
Запознайте се с Омар – истинска 120-сантиметрова пухкава сензация (ВИДЕО/СНИМКИ) Запознайте се с Омар – истинска 120-сантиметрова пухкава сензация (ВИДЕО/СНИМКИ)
Чисто ли е сърцето им? Пет зодиакални знака с труден характер Чисто ли е сърцето им? Пет зодиакални знака с труден характер
Свекървата и тъщата увеличават семейното щастие Свекървата и тъщата увеличават семейното щастие
Всяка история е посветена на отделен цвят: “Приказалки” от Мая Дългъчева (предложение за четене) Всяка история е посветена на отделен цвят: “Приказалки” от Мая Дългъчева (предложение за четене)
Предложение за четене: „Действаме, играем, мислим” от проф. Бернар Окутюрие Предложение за четене: „Действаме, играем, мислим” от проф. Бернар Окутюрие
Може ли изкуственият интелект да предвижда усложненията от различни заболявания? Може ли изкуственият интелект да предвижда усложненията от различни заболявания?
Папата подари частици от автентичния Христов кръст за коронацията на крал Чарлз III Папата подари частици от автентичния Христов кръст за коронацията на крал Чарлз III
Кафе или чай? Отговорът може би се крие в нашите гени Кафе или чай? Отговорът може би се крие в нашите гени
Авокадо преди обяд за стройна фигура Авокадо преди обяд за стройна фигура
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби