Как да разпознаем хипертонията и какви са рисковете Близо половината от възрастните с хипертония не знаят, че страдат от това заболяване
Близо половината от възрастните с хипертония не знаят, че страдат от това заболяване
Photo credit: Antonio Corigliano/Pixabay
Хипертония (високо кръвно налягане) е, когато налягането в кръвоносните съдове е твърде високо (140/90 mmHg или повече). Заболяването е често срещано, но може да бъде сериозно, ако не се лекува.
Хората с високо кръвно налягане може да не усещат симптоми. Единственият начин да разберете е да проверите кръвното си налягане, съветват от Световната здравна организация.
Основни факти за хипертонията:
- Приблизително 1,28 милиарда възрастни между 30-79 години в света имат хипертония, като повечето (две трети) живеят в страни с ниски и средни доходи.
- Приблизително 46 % от възрастните с хипертония не знаят, че страдат от това заболяване.
- По-малко от половината възрастни (42 %) с хипертония се диагностицират и лекуват.
- Приблизително 1 на всеки 5 възрастни (21 %) с хипертония я контролира.
- Хипертонията е основна причина за преждевременна смърт в световен мащаб.
- Една от глобалните цели по отношение на незаразните болести е да се намали разпространението на хипертонията с 33% между 2010 и 2030 г.
Факторите, които увеличават риска от високо кръвно налягане включват:
- По-висока възраст
- Генетика
- Наднормено тегло или затлъстяване
- Липса на физическа активност
- Диета с високо съдържание на сол
- Пиене на твърде много алкохол
Непроменящите се рискови фактори включват фамилна анамнеза за хипертония, възраст над 65 години и съпътстващи заболявания като диабет или бъбречно заболяване.
Промените в начина на живот като по-здравословна диета, отказване на тютюнопушенето и по-голяма активност могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане. При някои хора може да се наложи да приемат лекарства.
Как се измерва кръвното налягане?
Кръвното налягане се записва като две числа. Първото (систолично) число представлява налягането в кръвоносните съдове, когато сърцето се свива или бие. Второто (диастолично) число представлява налягането в кръвоносните съдове, когато сърцето почива между ударите.
Хипертонията се диагностицира, ако при измерването ѝ в два различни дни систоличното кръвно налягане и в двата дни е ≥140 mmHg и/или диастоличното кръвно налягане и в двата дни е ≥90 mmHg.
Как правилно да измерваме кръвното налягане (и 7 грешки, които всички допускаме)
Симптоми на хипертония
Повечето хора с хипертония не усещат никакви симптоми. Много високото кръвно налягане може да причини главоболие, замъглено зрение, болка в гърдите и други симптоми.
Меренето на кръвното налягане е най-добрият начин да разберете дали имате високо артериално налягане. Ако хипертонията не се лекува, тя може да причини други здравословни състояния като бъбречни заболявания, сърдечни заболявания и инсулт, предупреждават от СЗО.
Хората с много високо кръвно налягане (обикновено 180/120 или по-високо) могат да изпитват симптоми, включващи:
- Силно главоболие
- Болки в гърдите
- Замайване
- Затруднено дишане
- Гадене
- Повръщане
- Замъглено зрение или други промени в зрението
- Безпокойство
- Объркване
- Бучене в ушите
- Кървене от носа
- Нарушен сърдечен ритъм
Ако имате някой от тези симптоми и високо кръвно налягане, незабавно потърсете помощ, съветват здравните експерти.
Единственият начин да се диагностицира хипертонията е медицински специалист да измери кръвното налягане. Измерването на кръвното налягане е бързо и безболезнено. Въпреки че хората могат сами да измерват кръвното си налягане с помощта на автоматични устройства, оценката от здравен специалист е важна, за да се оцени рискът и свързаните с него състояния.
Лечение на хипертония
Промените в начина на живот могат да помогнат за понижаване на високото кръвно налягане. Те включват:
- Здравословно хранене с ниско съдържание на сол
- Намаляване на теглото
- Физическа активност
- Отказване от тютюнопушенето
Ако имате високо кръвно налягане, Вашият лекар може да Ви препоръча едно или повече лекарства. Препоръчаната цел за кръвното налягане може да зависи от това какви други здравословни състояния имате.
Целевото кръвно налягане е под 130/80, ако имате:
- Сърдечносъдово заболяване (сърдечно заболяване или инсулт)
- Диабет (висока кръвна захар)
- Хронично бъбречно заболяване
- Висок риск от сърдечносъдово заболяване
За повечето хора целта е кръвното налягане да бъде по-ниско от 140/90.
Превенция
Промените в начина на живот могат да помогнат за понижаване на високото кръвно налягане и могат да помогнат на всеки, който страда от хипертония. Много от хората, които направят тези промени, все пак ще трябва да приемат лекарства.
Тези промени в начина на живот могат да помогнат за предотвратяване и понижаване на високото кръвно налягане, твърдят от СЗО.
Съвети:
- Яжте повече зеленчуци и плодове
- Избягвайте заседяването
- Бъдете по-активни физически (ходене, бягане, плуване, танци или дейности, които изграждат сила, като вдигане на тежести)
- Извършвайте поне 150 минути седмично аеробна активност с умерена интензивност или 75 минути седмично интензивна аеробна активност
- Правете упражнения 2 или повече дни всяка седмица
- Свалете килограми, ако сте с наднормено тегло или затлъстяване
- Приемайте лекарства, както е предписано от Вашия медицински специалист
- Спазвайте часовете за преглед при Вашия здравен специалист
Забрани:
- Солената храна (опитайте се да не надвишавате 2 грама на ден)
- Храните с високо съдържание на наситени или трансмазнини
- Пушенето или употребявате тютюн
- Пиенето на твърде много алкохол (максимум 1 питие дневно за жените, 2 за мъжете)
- Пропускането или споделянето на лекарства
Овладяването на хипертонията може да предотврати сърдечен удар, инсулт и увреждане на бъбреците, както и други здравословни проблеми, отбелязват още от СЗО. И съветват:
- Намалете и управлявайте стреса
- Редовно измервайте кръвното налягане
- Лекувайте високото кръвно налягане
- Обръщайте внимание и на другите медицински състояния
Усложнения при неконтролирана хипертония
Наред с другите усложнения хипертонията може да причини сериозни увреждания на сърцето. Прекомерното налягане може да втвърди артериите, намалявайки притока на кръв и кислород към сърцето. Това повишено налягане и намаленият кръвен поток могат да причинят:
- Болка в гърдите, наричана още стенокардия
- Инфаркт, който настъпва, когато кръвоснабдяването на сърцето е блокирано и клетките на сърдечния мускул умират от липса на кислород. Колкото по-дълго е блокиран притокът на кръв, толкова по-голямо е увреждането на сърцето
- Сърдечна недостатъчност, която възниква, когато сърцето не може да изпомпва достатъчно кръв и кислород към други жизненоважни органи на тялото
- Нередовен сърдечен ритъм, който може да доведе до внезапна смърт
- Хипертонията може също така да спука или блокира артериите, които снабдяват мозъка с кръв и кислород, което да доведе до инсулт.
- Освен това хипертонията може да причини увреждане на бъбреците, което да доведе до бъбречна недостатъчност, предупреждават още от СЗО.