Един на всеки 10 души с високо кръвно налягане страда от резистентен на лечение тип хипертония Тези пациенти не винаги получават правилните лекарства
Тези пациенти не винаги получават правилните лекарства
Photo credit: Mufid Majnun/Unsplash
Един на всеки 10 души с високо кръвно налягане страда от резистентен на лечение тип хипертония, като тези пациенти не винаги получават правилните лекарства, показва ново проучване, цитирано от ЮПИ.
„Явно резистентната хипертония (РХ) е по-често срещана, отколкото мнозина биха предположили“, казва изследователят д-р Джоузеф Ебингър, доцент по кардиология в Института по сърдечни болести „Шмид Харт“ към болницата „Сидърс-Синай“ в Лос Анджелис. „Научихме също така, че в рамките на тази високорискова популация има големи различия в начина, по който се лекува високото кръвно налягане, което е пример за необходимостта от стандартизиране на грижите“, добави д-р Едингър.
В проучването пациентите с РХ се справят по-добре с обичайно лекарство, наречено минералкортикоиден рецепторен антагонист (МРА). Лечението е използвано при 34% от пациентите с контролирана РХ, но само при 11% от пациентите с неконтролирана РХ.
Как правилно да измерваме кръвното налягане (и 7 грешки, които всички допускаме)
Екипът на Ебингър събрал данни за повече от 2,4 милиона пациенти, 55% от които имали високо кръвно налягане. От тези пациенти с хипертония 9% са имали РХ.
„Голямо количество данни ни казват, че пациентите с РХ, в сравнение с тези с нерезистентни форми на хипертония, са изложени на най-голям риск от неблагоприятни сърдечносъдови събития“, казва Ебингър и добавя: „Идентифицирането на тези пациенти и възможните причини за повишеното им кръвно налягане става все по-важно“.
Най-полезните и най-вредните диети: Виж класацията на кардиолозите
Медицинските специалисти трябва да имат предвид, че ако техният пациент приема четири или повече антихипертензивни лекарства за контрол на кръвното налягане, те трябва да обмислят алтернативни причини за хипертонията или да насочат пациентите към специалист, съветва Ебингър.