„Магнитният хълм“ от Рика Ман-Вархеди – роман за маргиналността (предложение за четене)

Роман за маргиналността – социална и интелектуална, за феминизма, женското писане и сексуалността, за знаците от миналото, които ни определят и днес

12 ноември 2020
„Магнитният хълм“ от Рика Ман-Вархеди – роман за маргиналността (предложение за четене)

„Магнитният хълм“ /издателство "Колибри"

Магнитният хълм“ е роман за маргиналността – социална и интелектуална, за феминизма, женското писане и сексуалността, за знаците от миналото, които ни определят и днес.

През лятото на 1999 г. Еникьо Бьорьонд – феминистка и обещаващ социолог, се завръща от Ню Йорк в Будапеща с намерението да напише голям социологически труд за „нищетата на унгарците“ през призмата на маргиналните групи.

Ще се справи ли Еникьо със социалните и психологическите блокади, в които попада?

Томаш Богдан е талантлив социолог и любим университетски преподавател. Отношенията му с Еникьо прерастват в сложна интимна връзка, белязана от съмнения, ревност и чувство за вина. Възможна ли е развръзката?

В същото време студентката Рика – в ролята на медиатор – размишлява за клопките на желанието да станеш интелектуалка и да пишеш като жена. Какво е решението?

За автора

Рика Ман-Вархеди е унгарска писателка, родена през 1979 г. в Румъния. От 1992 г. живее в Унгария. Първият ѝ сборник с разкази „Нещастие в квартал „Аврора“ (2014) е отличен от сдружението на младите писатели Клуб „Атила Йожеф“.

През 2015 г. участва във Фестивала на писателите дебютанти на Международния панаир на книгата в Будапеща. Голям успех й носи романът „Магнитният хълм“, за който получава Европейската награда за литература (2019).

Коментирай »
Още по темата
„Гълъбария“ – духовита и красива, понякога трагична приказка за непостижимата любов (предложение за четене) „Гълъбария“ – духовита и красива, понякога трагична приказка за непостижимата любов (предложение за четене)
Магьосниците от Невидимия университет създават копие на Земята в „Науката от Света на Диска“ от Тери Пратчет (предложение за четене) Магьосниците от Невидимия университет създават копие на Земята в „Науката от Света на Диска“ от Тери Пратчет (предложение за четене)
"Такава дивна любов" от Анна Багряна – роман за съзряване чрез изкуството и обичта (предложение за четене) "Такава дивна любов" от Анна Багряна – роман за съзряване чрез изкуството и обичта (предложение за четене)
„Самоличност“ от големия Милан Кундера (предложение за четене) „Самоличност“ от големия Милан Кундера (предложение за четене)
Селя Ахава се завръща със смущаващата автофикция „Преди да изчезне мъжът ми“ (предложение за четене) Селя Ахава се завръща със смущаващата автофикция „Преди да изчезне мъжът ми“ (предложение за четене)
„Три етажа“ от Ешкол Нево се цели право в сърцето на човешките взаимоотношения (предложение за четене) „Три етажа“ от Ешкол Нево се цели право в сърцето на човешките взаимоотношения (предложение за четене)
Препоръчваме още
4 причини той да откаже секс 4 причини той да откаже секс
Една вечна коледна класика: „Под раззелененото дърво“ от Томас Харди (предложение за четене) Една вечна коледна класика: „Под раззелененото дърво“ от Томас Харди (предложение за четене)
Пет причини за изневяра: Неверници признават какво ги кара да кръшкат Пет причини за изневяра: Неверници признават какво ги кара да кръшкат
Какъв е идеалният брой любовници Какъв е идеалният брой любовници
Срещаме се със сина на Хадес в „Слънцето и звездата“ (предложение за четене) Срещаме се със сина на Хадес в „Слънцето и звездата“ (предложение за четене)
Зеле в гювеч: Супер лесна, вкусна, а и изпитана рецепта Зеле в гювеч: Супер лесна, вкусна, а и изпитана рецепта
Калорийните бомби, скрити в здравословните храни Калорийните бомби, скрити в здравословните храни
„Ето защо сънуваш“ разкрива нова книга на уважаван невроучен и неврохирург (предложение за четене) „Ето защо сънуваш“ разкрива нова книга на уважаван невроучен и неврохирург (предложение за четене)
Интелигентни или дългокраки жени предпочитат мъжете? Интелигентни или дългокраки жени предпочитат мъжете?
Всеки ден по бира през лятото Всеки ден по бира през лятото
5 съвета как да НЕ флиртуваш 5 съвета как да НЕ флиртуваш
5 типа любов – коя от тях живее в твоята връзка? 5 типа любов – коя от тях живее в твоята връзка?
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби