Махмурлукът става по-слаб с възрастта

Добри новини за хората, които обичат да си пийват, но не понасят последиците от това

Махмурлукът става по-слаб с възрастта

На 20-годишните обаче ще са им необходими още 30 години преди да спрат да се събуждат без главоболие, гадене и неразположение на сутринта след алкохолна вечер. снимка: sxc.hu

Добри новини за хората, които обичат да си пийват, но не понасят последиците от това – махмурлукът става по-слаб с напредването на възрастта, установиха датски учени, съобщава БГНЕС.

За съжаление на 20-годишните обаче ще са им необходими още 30 години преди да спрат да се събуждат без главоболие, гадене и неразположение на сутринта след алкохолна вечер. Изследването, което анализирало навиците за пиене и последващото страдание на повече от 5000 възрастни, установило, че махмурлукът става по-лек с възрастта.

Причината може да се крие в мъдростта от опита, която позволява на пиещите да предприемат превантивни действия или лечение, а може да е свързана и с природата, смятат учените. Както мъжете, така и жените съобщават за по-малко симптоми на махмурлук с напредването на възрастта, установили датските учени.

Тези симптоми включват бучене на главата, съчетано със силна жажда, изтощение и повръщане. 21% от жените на възраст между 18 и 29 години получавали гадене с махмурлука спрямо едва 3% при дамите над 60 години.

Учените от университета в Южна Дания изследвали резултатите от национално онлайн изследване, в което били получени над 76 000 отговора. Доброволците трябвало да съобщят за изпитото количество алкохол на седмица и за вида консумирани напитки, колко пиели за една вечер и колко често се напивали. Те също така трябвало да отговорят на редица въпроси за махмурлука, така че учените да могат да установят кои страдат най-много след нощ навън.

Оказало се, че младежите на възраст от 18 до 30 години пият по-често от хората на 50 и 60 години. Но вместо да изграждат резистентност, махмурлукът на младите ставал по-силен след напоителна вечер, отколкото при възрастните хора. 62% от анкетираните мъже на възраст от 18 до 29 години страдали от изтощение, когато имали махмурлук спрямо 14% при хората на 60 години.

Според учените има четири причини за подобряването на махмурлука с напредването на възрастта. Първата е очевидна – че с остаряването се изгражда "търпимост към алкохола". Освен това изпитото количество алкохол при запои намалява с напредването на възрастта. Младите пият обичайно по девет питиета на вечер, докато възрастните изпиват около шест. Третата причина е вземането на предпазни мерки, което възрастните правят по-често от младежите заради натрупания опит. Четвъртата причина е естественият подбор при пиещите – еволюцията, която гарантира, че само силните оцеляват. Това означава, че хората, които получават най-лош махмурлук след запой, е най-вероятно да се откажат от напоителните вечери, казват изследователите.

Коментирай »
Още по темата
Четири бързи и лесни начина да се справим с махмурлука Четири бързи и лесни начина да се справим с махмурлука
Как да изглеждаш добре след купон Как да изглеждаш добре след купон
Научно доказано: Ракията е лековита Научно доказано: Ракията е лековита
Американец инсценира отвличането си, за да отиде на ергенско парти Американец инсценира отвличането си, за да отиде на ергенско парти
Най-добре се остарява в Швеция Най-добре се остарява в Швеция
Махмурлукът е най-тежък на 29 години Махмурлукът е най-тежък на 29 години
Препоръчваме още
Учени откриха как да възстановяват функциите на изтощени от борбата с рака Т-клетки Учени откриха как да възстановяват функциите на изтощени от борбата с рака Т-клетки
Най-масовото измиране в историята: Нови разкрития за историята на Земята Най-масовото измиране в историята: Нови разкрития за историята на Земята
Време е да укрепим връзката: 6 идеи за съвместни хобита, които да практикуваме с любимия човек Време е да укрепим връзката: 6 идеи за съвместни хобита, които да практикуваме с любимия човек
„Когато големите станат малки“: Проф. Алберт Бенбасат ни предлага един проникновен автобиографичен роман, наречен от самия него „вехтошарски“. „Когато големите станат малки“: Проф. Алберт Бенбасат ни предлага един проникновен автобиографичен роман, наречен от самия него „вехтошарски“.
Невидимата опасност: Вредните ефекти на шума върху здравето Невидимата опасност: Вредните ефекти на шума върху здравето
Какво има предвид той, когато казва това? Какво има предвид той, когато казва това?
Гримът увеличава шанса за нова работа Гримът увеличава шанса за нова работа
Сухият зимен въздух неусетно ни обезводнява Сухият зимен въздух неусетно ни обезводнява
Хиперурикемия и подагра – какво не знаем за тези заболявания и кои грешки в диетата може да ги отключат Хиперурикемия и подагра – какво не знаем за тези заболявания и кои грешки в диетата може да ги отключат
Какви са в секса блондинките, червенокосите и брюнетките? Какви са в секса блондинките, червенокосите и брюнетките?
Когато самолетът отлети без теб Когато самолетът отлети без теб
Куба отвъд стереотипите в „Кубинците“ от Антъни ДеПалма (предложение за четене) Куба отвъд стереотипите в „Кубинците“ от Антъни ДеПалма (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби