Най-ярката екзопланета - пламтящ свят сред облаци от метал, от които вали титанов дъжд Астрономите откриха най-ярката екзопланета
11 юли 2023
Астрономите откриха най-ярката екзопланета
Снимката е илюстративна/Photo credit: Peter Schmidt/Pixabay
Астрономите откриха най-ярката екзопланета - пламтящ свят сред облаци от метал, от които вали титанов дъжд, съобщи АФП.
Най-ярката планета, открита някога извън нашата Слънчева система, е описана в научен доклад, публикуван на 10 юли.
Aстрономи откриха „планета“, по-гореща от Слънцето
Тази странна екзопланета се намира на повече от 260 светлинни години от Земята и отразява 80 процента от светлината на своята гореща звезда. Наблюденията са осъществени с европейския космически телескоп "Хеопс".
Can you spot your reflection in this exoplanet?🪩
— ESA (@esa) July 10, 2023
Our @ESA_CHEOPS mission has spotted an ultra-hot planet outside of our Solar System which is covered by reflective clouds of metal, making it the shiniest exoplanet ever found.
👉 https://t.co/nr72NkzwLk pic.twitter.com/lu7fVxuOP4
Това е първата екзопланета, чийто блясък е сравним с този на Венера - най-яркият обект, който може да бъде наблюдаван в нощното небе от Земята, с изключение на Луната.
Екзопланетата е открита през 2020 г. и е с размерите на Нептун. Получила е името LTT9779b. Планетата обикаля около своята звезда за 19 часа. Поради тази близост повърхността ѝ се нагрява до 2000 градуса. Това е температура, при която не би следвало да се формират облаци. Наблюдението на LTT9779b обаче е регистрирало облаци. "Това е истинска загадка", каза Вивиен Пармантие от обсерваторията на Лазурния бряг, която е съавтор на изследването, публикувано в сп. "Астрономия и астрофизика". Според учените формирането на облаци е подобно на това, което се случва в банята след горещ душ. Метал и силикат се концентрират в атмосферата на LTT9779b.
Как умират звездите? Астрономи наблюдаваха непознат досега начин
Планетата крие и други изненади. Досега единственото регистрирани екзопланети, познати с подобни бързи обиколки около своята звезда - за по-малко от 24 часа, са газови гиганти с размери 10 пъти по-големи от размера на Земята, или скалисти планети, които са два пъти по-малки от нашата. LTT9779b е пет пъти по-голяма от Земята, ситуирана в зона, наречена от астрономите "пустиня на горещите Нептуни". Там не би следвало да съществуват планети, казва Пармантие. Астрономите очакват, че атмосферата на планета от този тип би трябвало да бъде придърпана от звездата заради близостта.
Scientists have discovered a scorching world with metallic clouds that rain titanium.https://t.co/MA9x2cEb8e
— DW News (@dwnews) July 11, 2023
Обяснението e, че металните облаци са като огледало - отразяват светлината и предотвратяват издухването на атмосферата, казва Максимилиан Гюнтер, завеждащ проекта "Хеопс" в Европейската космическа агенция.
Според учените настоящото изследване показва как една планета с размерите на Нептун успява да съществува в тази среда.
Телескопът "Хеопс" на Европейската космическа агенция беше изстрелян през 2019 г. с цел наблюдение на планетите извън Слънчевата система, припомня АФП.