Топ 3 на най-подходящите спортове при високо кръвно

Кинезитерапевт с ценни препоръки за това колко често и какво да спортуваме при хипертония

Топ 3 на най-подходящите спортове при високо кръвно

Photo credit: Tirachard Kumtanom/Pexels 

Кръвното налягане е налягането, което кръвта упражнява върху кръвоносните съдове при всеки удар на сърцето. За норма се приемат стойности до 140 систулно и до 90 диастулно. Всички стойности, измерени в покой над тях, се смятат за различна степен на хипертония. Това съобщават от УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков".

От високо кръвно налягане (хипертония) страдат милиони хора по света. Хипертонията е известна като „тихия убиец“,  защото често протича безсимптомно. В същото време, нелекувана, постепенно може да доведе до тежки и животозастрашаващи състояния като сърдечна недостатъчност, инфаркт или инсулт.

Можем ли да „убием“ този „тих убиец“ със спорт и физическа активност? Отговорите от Станислава Андонова, кинезитерапевт в болницата.

Факторите, които провокират хипертонията  

Има няколко рискови фактори, които играят роля за развитие на болестта. Това са:

  • възраст
  • наследственост
  • наднормено тегло
  • тютюнопушене
  • прекомерна употреба на сол
  • алкохол
  • заседнал начин на живот
  • стрес

Първите два фактора не можем да променим, казва специалистът, но останалите можем да овладеем чрез здравословен начин на живот,  премахване на вредните навици, балансирана диета и физическа активност.  

Спортовете, които „неутрализират“ хипертонията  

Лечението  на хипертоничната болест е медикаментозно и немедикаментозно, като основна роля в немедикаментозното имат физическите упражнения, активностите и спортът. Това казва още специалистът и изброява видовете спорт, за които е установено, че трайно намаляват артериалното налягане:

  1. колоездене
  2. плуване  
  3. ходене и бягане – в бавно темпо

Сред останалите спортове, които лекарят препоръчва, са:

  • туризъм
  • бадминтон – в ниска и умерена интензивност
  • баскетбол – в ниска до умерена интензивност
  • бални танци

Чрез физическите упражнения се подобряват кръвообращението,  съкратителната функция на сърдечния мускул и еластичността на съдовете. Намалява се телесното тегло, а от там се подобрява психоемоционалният тонус, настроението и самочувствието, споделя д-р Андонова.

Колко често да спортуваме  

👉Препоръчва се ежедневна физическа тренировка или поне 3-4 пъти седмично. Тя може да бъде 50 до 60 минути умерено до бързо ходене, по възможност на открит и равен терен, като винаги преди и в края на ходенето се извършват 10-15 дълбоки вдишвания и издирвания. Дихателните упражнения имат огромен ефект и снабдяват с кислород сърдечния мускул и забавят сърдечния ритъм, подчертава кинезитерапевтът.

👉Друг пример за подходяща тренировка са леки и умерени физически упражнения за всички мускулни групи, но с ниска интензивност и дълга продължителност – около 60 минути. Препоръчва се да се правят на музикален съпровод, тъй като се подобрява психоемоционалния тонус, а психическото напрежение спада. Това е подходящо за хората с хипертония, тъй като те са напрегнати,  раздразнителни.

👉Като трети вариант на физическа тренировка д-р Андонова препоръчва регулярно танцуване, защото танците намаляват пренапрежението и стреса, редуцират телесното тегло, а от там се подобрява и самочувствието. Важно уточнение обаче е, че танците трябва да бъдат без подскоци, без клякания. Това казва още специалистът и дава пример с балните танци.

Профилактика

На финала д-р Андонова обобщавам, че спортът и физическата активност са много важни при хипертоничната болест, но по-важно е да се избегне развитието на тази болест, както и останалите заболявания на сърдечносъдовата система като инфаркт на миокарда. Спортът е особено полезен за профилактиката в това отношение.

Коментирай »
Още по темата
Неконтролираното кръвно налягане е рисков фактор за развитие на деменция Неконтролираното кръвно налягане е рисков фактор за развитие на деменция
Откриха връзка между нелекуваната хипертония и появата на миоми на матката Откриха връзка между нелекуваната хипертония и появата на миоми на матката
Бременността и сърцето: Кога бъдещите майки трябва да потърсят кардиолог Бременността и сърцето: Кога бъдещите майки трябва да потърсят кардиолог
Ежедневните навици, които „убиват“ сърцето Ежедневните навици, които „убиват“ сърцето
Как правилно да измерваме кръвното налягане (и 7 грешки, които всички допускаме) Как правилно да измерваме кръвното налягане (и 7 грешки, които всички допускаме)
Препоръчваме още
Защо шафранът е най-скъпата подправка на света? Защо шафранът е най-скъпата подправка на света?
Слънцето влиза в Телец – време е за разкош Слънцето влиза в Телец – време е за разкош
Водата не помага за отслабване Водата не помага за отслабване
Природните закони в развитието на детето (предложение за четене) Природните закони в развитието на детето (предложение за четене)
Женските сълзи съдържат химикали, които блокират мъжката агресия Женските сълзи съдържат химикали, които блокират мъжката агресия
Астрологична прогноза: Ноември обещава да е интересен  Астрологична прогноза: Ноември обещава да е интересен 
Преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв: Фактори и рискове Преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв: Фактори и рискове
Най-честите женски заблуди за мъжете Най-честите женски заблуди за мъжете
Червената боровинка увеличава имунитета през зимата Червената боровинка увеличава имунитета през зимата
Тихите кралици: „Бъди жената, която оправя короната на друга жена, без да казва на света, че е изкривена“   Тихите кралици: „Бъди жената, която оправя короната на друга жена, без да казва на света, че е изкривена“  
Осем неловки ситуации в леглото и как да излезеш от тях Осем неловки ситуации в леглото и как да излезеш от тях
В „Зората на оникса“ доверието е лукс, който може да те погуби (предложение за четене) В „Зората на оникса“ доверието е лукс, който може да те погуби (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби