Житният режим – всичко, което трябва да знаем за популярния детокс Целта на пречистването с жито е да изхвърлим излишните токсини и килограми и да се обогатим духовно
Целта на пречистването с жито е да изхвърлим излишните токсини и килограми и да се обогатим духовно
След тежките празнични трапези през зимните месеци мнозина търсят подходящ детокс, с който се отърват от натрупаните излишни килограми и токсини. Житният режим на Петър Дънов се радва на голяма популярност сред различните варианти за детокс.
Неговата цел е физическо, а и духовно пречистване и обновление. Онлайн можете да откриете различни разновидности и препоръки за това как най-добре да се изпълнява житния режим. Има няколко основни принципа, които трябва да бъдат спазени, останалото е въпрос на вкус, казват запознати. Днес ви предлагаме базовите опорни точки, които трябва да спазвате при житния режим. Останалото е въпрос на интерпретации.
Основни принципи на житния режим:
Режимът трае 10 дни, като 10 дни преди това е добре да направим подготовка, а 10 дни след края му се прави подходящо захранване. Така общо режимът отнема месец, ако се изпълнят и трите фази. Добре е да се храним домашни или био продукти, а водата да е изворна или преварена. Идеята е да се чувстваме добре по време на режима и да ни е вкусно. Ако усетим, че не ни понася, можем да го прекратим и да преминем към захранването.
Кога започва житният режим:
Житният режим започва 2, 3 дни след февруарското пълнолуние. Според някои е добре режимът да започне в сряда, други избират понеделник.
Възможно е да има няколко дати през годината, които се считат за подходящи за началото на житния детокс.
Как да изберем житото?
Този въпрос също среща различни отговори. Но накратко – добре е да си набавим обикновено жито или лимец, а ако страдаме от стомашни проблеми, можем да се спрем и на грухано жито.
Житото се подготвя от вечерта. В термос поставяме 100 грама жито и го заливаме с около 500 мл. вряла вода. Затваряме термоса добре и на сутринта житото е готово за консумация.
Някои хора предпочитат да варят житото.
Подготовка:
Най-важното при подготовката е поетапно да бъдат премахнати месото, животинските продукти, захарните изделия, газираните напитки и други тежки храни и напитки. Желателно е през тези дни да избягваме пържени и панирани храни. С наближаването на същинската част е добре постепенно да намаляваме и количеството на изядената храна. Целта на подготовката е да преминем по-лесно през самия режим и той да не е твърде шокиращ за организма.
Подходящи храни за подготвителната част:
- Боб, леща, ориз – различни варива
- Картофи
- Хляб
- Сурови плодове и зеленчуци
- Сготвени зеленчуци
- Зеле
- Ядки
Същинската част на житния режим
Същинската част на режима продължава 10 дни, но дори и да са по-малко, отново ще има ползи за тялото. Дневното меню може да е разделено на три хранения, но не е проблем да са по-малко или повече.
Ето какви хранителни продукти да си набавим:
- 100 грама сурово жито/лимец
- 3 ябълки (за сърцето)
- 9 ореха (за мозъка)
- мед (за кръвта) – около 3 лъжици
- вода – минимум 1.5 литра
- лимон – за подправяме на водата по желание
Според Дъновистите сутринта на първия ден е добре да си кажем: „Господи, приеми ме в лечебницата на Природата за десет дни“. Ето и основните стъпки в прилагането на режима.
Сутринта отцеждаме внимателно житото от термоса и изпиваме водата на гладно. След това разделяме житото на три порции (или колкото пъти ще се храним през деня).
❗ Задължително е да се пие достатъчно количество вода, по възможност топла, която можем и да подправим с лимон.
Житото трябва да се дъвче дълго и бавно, докато стане на каша в устата.
Можем да започнем с житото, половин час по-късно да хапнем орехите, по-късно ябълката и накрая меда. *Можете да откриете различни насоки за разпределението и последователността на отделните продукти. Някои хора предпочитат да ги консумират накуп, за да им бъде по-вкусно житото. Изберете този вариант, който е най-приятен за вас.
Смята се, че по време на житния режим е добре да опитаме да бъдем малко по-позитивни, по-добри и да „изчистим“ мислите си, успоредно с тялото си.
Захранване/отпостване
Захранването се прави на 10-ия ден на обяд. Тогава към житото, ябълките, орехите и меда, можем да добавим и т.нар. „ангелска супа“. Тя представлява два или три сварени картофа, подправени с магданоз и лимон.
В следващите дни е добре да продължим постепенно захранването, залагайки на леки храни:
- варива
- плодове
- зеленчуци
- сурови ядки
- супа
- леща
- боб
- ориз
- зеле
- хляб
- мед
Добре е животинските продукти и сладките изделия да се прибавят последни.
Ползи от житния режим
Сред ползите от житния режим е пречистване от токсините, сваляне на излишните килограми и цялостно тонизиране. Извън чисто физическото въздействие, при правилна нагласа режимът може да допринесе и за повече енергия, по-бистър ум и по-добро настроение.
Противопоказания за житния режим
Хора, които страдат от различни заболявания, имат стомашни проблеми, бременни или кърмещи жени, е добре да се посъветват с медицинско лице, преди да започнат режима.
Възможни нежелани реакции при житния режим
Има различни оплаквания, които могат да съпътстват режима при някои хора. При подходяща подготовка рискът от подобни оплаквания е по-малък:
- Раздразнение
- Главоболие
- Отпадналост
- Общо неразположение
- Стомашно разстройство
При поява на тези или други оплаквания е добре да пием повече топла вода. А ако не отминават, е препоръчително да прекратим режима.
*Кафе/чай/цигари/алкохол
По време на режима не се позволява консумацията на течности, различни от вода. Много от хората, които го правят регулярно, споделят, че спирането на кафето може да е сред най-големите предизвикателства по време на режима, но е постижимо. Не са малко и тези, които оставят чаша сутрешно чисто кафе в менюто си. Същото се отнася и за цигарите и чая. Не се препоръчва употребата на алкохол по време на режима, защото той би нарушил детокса на тялото.
Коментирай »