Променена версия на средиземноморската диета подобрява здравето на мозъка

Наднорменото тегло е свързано с по-ускорено стареене на мозъка, отколкото обикновено се очаква

Photo credit: Gordana Stanisic/Pixabay

Средиземноморската диета е приветствана от лекари и учени по цял свят заради менюто си от плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, което доказано подобрява здравето на сърцето.

Сега обаче учени твърдят, че една леко променена версия, съдържаща зелен чай, орехи и зелено смути, значително подобрява здравето и на мозъка при хора със затлъстяване, които я спазват, съобщава „Дейли мейл“.

Колко полезна ще е средиземноморската диета, ако заменим рибата с месо

Наднорменото тегло е свързано с по-ускорено стареене на мозъка, отколкото обикновено се очаква.

Израелски изследователи са проучили повече от 100 души със затлъстяване, спазващи средиземноморска диета, и са установили, че с всеки един процент спад в индекса на телесната маса (ИТМ) „мозъчната им възраст“ намалява с девет месеца.

Резултатите показват, че за здравето на мозъка е жизненоважно да се поддържа здравословно тегло и да се консумират по-малко преработени храни, сладкиши и напитки, твърдят изследователите.

Най-полезните и най-вредните диети: Виж класацията на кардиолозите

Средиземноморската диета - богата на здравословни мазнини и протеини, но бедна на въглехидрати - стана изключително популярна през последните години, като множество изследвания изтъкват ползите от нея за дълголетието, намаляването на слабостта и предпазването от рак.

Диетата включва избягване на млечни продукти, червено месо и алкохол, като същевременно се консумират плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, зехтин, мазна риба, ядки, семена и бобови култури. Множество проучвания показват, че тя може да помогне за намаляване на теглото. 

Затлъстяването е свързано със стареене на мозъка, включително със свиване на бялото вещество, което подпомага комуникацията между различните области на мисловния орган.

Как е проведено изследването

Изследователите от университета „Бен Гурион“ в Негев набрали 102-ма доброволци със затлъстяване, предимно мъже, на средна възраст 52 години.

Те били помолени да спазват „зелена“ средиземноморска диета в продължение на 18 месеца, която включвала консумацията на 28 г орехи дневно, три до четири чаши зелен чай и 100 г зелен шейк, приготвен с глобоза - вид растителна добавка. 

Освен това им е било казано да изключат червеното месо и сладкишите.

Жените били помолени да консумират не повече от 1200 до 1400 калории дневно, докато мъжете се придържали към 1500 до 1800 калории на ден. 

В началото и в края на изследването са направени изследвания с ядрено-магнитен резонанс на мозъка, за да се изчисли „мозъчната възраст“ - възрастта, на която мозъкът изглежда на снимките, независимо от биологичната възраст. 

По време на проучването всички участници получили безплатен абонамент за фитнес зала и образователни сесии, насърчаващи физическата активност с умерена интензивност. Те също така били помолени да посещават 45 до 60-минутни сесии по аеробни и съпротивителни тренировки три или четири пъти седмично. Измервани били също така телесното тегло и обиколката на талията на участниците.

Резултатите от изследването

В публикация в списание „еЛайф“ изследователите посочват, че в края на изследването 56,8 % от спазващите зелената средиземноморска диета са имали по-ниска мозъчна възраст от очакваната.

Те отбелязали, че всеки един процент спад на ИТМ или теглото е свързан с деветмесечен спад на мозъчната възраст.

При лицата от тази група ИТМ е намалял с 0,76 единици, те са отслабнали средно с 2,31 кг и с 5,39 см от талията си.

Авторът на изследването д-р Гидон Леваков от катедрата по мозъчни и когнитивни науки в университета каза: „Нашето изследване подчертава значението на здравословния начин на живот, включително по-ниската консумация на преработени храни, сладкиши и напитки, за поддържане на здравето на мозъка“.

Съавторът професор Галя Авидан сподели: „Окуражени сме от откритието, че дори загуба на тегло от 1 процент е достатъчна, за да повлияе на здравето на мозъка и да доведе до 9-месечно намаляване на мозъчната възраст“.

Учените обаче не са изследвали дали намаляването на мозъчната възраст се е отразило на познавателните способности на участниците. Те отбелязват, че резултатите са ограничени и поради това, че повечето участници са мъже, както и поради липсата на контролна група, с която да се сравнят резултатите.

Източник: Христо Кьосев/БТА
Коментирай »
Колко полезна ще е средиземноморската диета, ако заменим рибата с месо
Проучване: Средиземноморската диета удължава живота при хора с риск от сърдечни болести
Внимание, дами! Средиземноморската храна намалява риска от сърдечни заболявания
Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка
Още един плюс на Средиземноморската диета: Понижава риска от проблеми с паметта при пациенти с множествена склероза
Научаването на втори език забавя остаряването на мозъка
Последни теми от форума
виж всички
Препоръчваме още
16 суеверия за любов и раздяла
Как да бъдеш дама
ТЕСТ: Коя героиня от „Клюкарката“ си?
Начин на живот или психоза: Кога здравословното хранене става опасна мания
Месеците, в които се качват най-много килограми
Мъжете най-много се възбуждали... от очите
За тази лесна рецепта ти трябват само няколко продукта!
От жената, която срита Джеки Чан, до първата азиатка с "Оскар" за главна женска роля: Невероятната история на Мишел Йео
Как да предпазим боядисаната коса от жегите
Секс роли за разнообразяване на любовния живот
Предложение за четене: „Форсиране на романа река”
Стиг Ларшон: Мъжът, който си играеше с огъня
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби