Променена версия на средиземноморската диета подобрява здравето на мозъка

Наднорменото тегло е свързано с по-ускорено стареене на мозъка, отколкото обикновено се очаква

Променена версия на средиземноморската диета подобрява здравето на мозъка

Photo credit: Gordana Stanisic/Pixabay

Средиземноморската диета е приветствана от лекари и учени по цял свят заради менюто си от плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, което доказано подобрява здравето на сърцето.

Сега обаче учени твърдят, че една леко променена версия, съдържаща зелен чай, орехи и зелено смути, значително подобрява здравето и на мозъка при хора със затлъстяване, които я спазват, съобщава „Дейли мейл“.

Колко полезна ще е средиземноморската диета, ако заменим рибата с месо

Наднорменото тегло е свързано с по-ускорено стареене на мозъка, отколкото обикновено се очаква.

Израелски изследователи са проучили повече от 100 души със затлъстяване, спазващи средиземноморска диета, и са установили, че с всеки един процент спад в индекса на телесната маса (ИТМ) „мозъчната им възраст“ намалява с девет месеца.

Резултатите показват, че за здравето на мозъка е жизненоважно да се поддържа здравословно тегло и да се консумират по-малко преработени храни, сладкиши и напитки, твърдят изследователите.

Най-полезните и най-вредните диети: Виж класацията на кардиолозите

Средиземноморската диета - богата на здравословни мазнини и протеини, но бедна на въглехидрати - стана изключително популярна през последните години, като множество изследвания изтъкват ползите от нея за дълголетието, намаляването на слабостта и предпазването от рак.

Диетата включва избягване на млечни продукти, червено месо и алкохол, като същевременно се консумират плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, зехтин, мазна риба, ядки, семена и бобови култури. Множество проучвания показват, че тя може да помогне за намаляване на теглото. 

Затлъстяването е свързано със стареене на мозъка, включително със свиване на бялото вещество, което подпомага комуникацията между различните области на мисловния орган.

Как е проведено изследването

Изследователите от университета „Бен Гурион“ в Негев набрали 102-ма доброволци със затлъстяване, предимно мъже, на средна възраст 52 години.

Те били помолени да спазват „зелена“ средиземноморска диета в продължение на 18 месеца, която включвала консумацията на 28 г орехи дневно, три до четири чаши зелен чай и 100 г зелен шейк, приготвен с глобоза - вид растителна добавка. 

Освен това им е било казано да изключат червеното месо и сладкишите.

Жените били помолени да консумират не повече от 1200 до 1400 калории дневно, докато мъжете се придържали към 1500 до 1800 калории на ден. 

В началото и в края на изследването са направени изследвания с ядрено-магнитен резонанс на мозъка, за да се изчисли „мозъчната възраст“ - възрастта, на която мозъкът изглежда на снимките, независимо от биологичната възраст. 

По време на проучването всички участници получили безплатен абонамент за фитнес зала и образователни сесии, насърчаващи физическата активност с умерена интензивност. Те също така били помолени да посещават 45 до 60-минутни сесии по аеробни и съпротивителни тренировки три или четири пъти седмично. Измервани били също така телесното тегло и обиколката на талията на участниците.

Резултатите от изследването

В публикация в списание „еЛайф“ изследователите посочват, че в края на изследването 56,8 % от спазващите зелената средиземноморска диета са имали по-ниска мозъчна възраст от очакваната.

Те отбелязали, че всеки един процент спад на ИТМ или теглото е свързан с деветмесечен спад на мозъчната възраст.

При лицата от тази група ИТМ е намалял с 0,76 единици, те са отслабнали средно с 2,31 кг и с 5,39 см от талията си.

Авторът на изследването д-р Гидон Леваков от катедрата по мозъчни и когнитивни науки в университета каза: „Нашето изследване подчертава значението на здравословния начин на живот, включително по-ниската консумация на преработени храни, сладкиши и напитки, за поддържане на здравето на мозъка“.

Съавторът професор Галя Авидан сподели: „Окуражени сме от откритието, че дори загуба на тегло от 1 процент е достатъчна, за да повлияе на здравето на мозъка и да доведе до 9-месечно намаляване на мозъчната възраст“.

Учените обаче не са изследвали дали намаляването на мозъчната възраст се е отразило на познавателните способности на участниците. Те отбелязват, че резултатите са ограничени и поради това, че повечето участници са мъже, както и поради липсата на контролна група, с която да се сравнят резултатите.

Източник: Христо Кьосев/БТА
Коментирай »
Още по темата
Житният режим – всичко, което трябва да знаем за популярния детокс Житният режим – всичко, което трябва да знаем за популярния детокс
Защо популярната диета "30 растения" всъщност не е особено полезна Защо популярната диета "30 растения" всъщност не е особено полезна
Колко полезна ще е средиземноморската диета, ако заменим рибата с месо Колко полезна ще е средиземноморската диета, ако заменим рибата с месо
Проучване: Средиземноморската диета удължава живота при хора с риск от сърдечни болести Проучване: Средиземноморската диета удължава живота при хора с риск от сърдечни болести
Внимание, дами! Средиземноморската храна намалява риска от сърдечни заболявания Внимание, дами! Средиземноморската храна намалява риска от сърдечни заболявания
Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка
Още един плюс на Средиземноморската диета: Понижава риска от проблеми с паметта при пациенти с множествена склероза Още един плюс на Средиземноморската диета: Понижава риска от проблеми с паметта при пациенти с множествена склероза
Научаването на втори език забавя остаряването на мозъка Научаването на втори език забавя остаряването на мозъка
Препоръчваме още
Дженифър Лорънс: „Без лоши чувства“ ме върна на снимачната площадка Дженифър Лорънс: „Без лоши чувства“ ме върна на снимачната площадка
Аеробни и анаеробни упражнения: Как да направим тренировките си по-ефективни и кой е по-добрият начин за отслабване Аеробни и анаеробни упражнения: Как да направим тренировките си по-ефективни и кой е по-добрият начин за отслабване
Полезни или опасни? Как да приемаме витамините, за да не ни вредят Полезни или опасни? Как да приемаме витамините, за да не ни вредят
За ползите от НЕсериозната връзка За ползите от НЕсериозната връзка
„Картина в пясъка“ – епична житейска сага за вярата, надеждата, терора и киното (предложение за четене) „Картина в пясъка“ – епична житейска сага за вярата, надеждата, терора и киното (предложение за четене)
Най-високоплатените актьори за 2019 година (СНИМКИ) Най-високоплатените актьори за 2019 година (СНИМКИ)
Началото на шоколада: Кога и как се е появило любимото ни изкушение Началото на шоколада: Кога и как се е появило любимото ни изкушение
Да обикнеш Париж... не заради туристическите брошури Да обикнеш Париж... не заради туристическите брошури
Виртуална любов: капаните, за които да внимаваш при онлайн свалките   Виртуална любов: капаните, за които да внимаваш при онлайн свалките  
За драмата на изгнаничеството и избавлението: "Вятърът знае името ми“ от Исабел Алиенде (предложение за четене) За драмата на изгнаничеството и избавлението: "Вятърът знае името ми“ от Исабел Алиенде (предложение за четене)
Когато страхът те „парализира“: 5 техники за моментално успокоение при тревожност и стрес Когато страхът те „парализира“: 5 техники за моментално успокоение при тревожност и стрес
Най-съблазнителният, романтичен и секси език в света Най-съблазнителният, романтичен и секси език в света
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби