Дали костариканските ленивци са носители на антибиотика на бъдещето?

"Ако някой изучава козината на ленивец, ще види движение - молци, различни видове насекоми. Очевидно е, че когато има съжителство на много видове организми, трябва да има система, която да ги контролира"

Дали костариканските ленивци са носители на антибиотика на бъдещето?

Photo credit: Minke Wink/Pixabay

Изследовател смята, че може да открие нови антибиотици в Коста Рика, изучавайки бактериите в козината на ленивците, след като е забелязал, че тези тропически животни никога не се разболяват, предаде Франс прес. 

Според Макс Чавария от университета на Коста Рика ленивците имат уникален биотоп от насекоми, водорасли и бактерии в козината си, които изглежда ги предпазват. 

"Ако някой изучава козината на ленивец, ще види движение - молци, различни видове насекоми. Очевидно е, че когато има съжителство на много видове организми, трябва да има система, която да ги контролира", казва Чавария. 

Как са свързани употребата на антибиотици и антимикробната устойчивост при хората и животните

В хода на изследванията си ученият доказва, че това са микроорганизми, способни да произвеждат антибиотици, които позволяват да се регулира наличието на патогенни агенти в козината на ленивците.

"Става въпрос за бактерии, принадлежащи към родовете Rothia и Brevibacterium", обяснява ученият, който публикува резултатите от изследванията си в сп. "Environmental Microbiology".

Въпросът обаче е дали тези антибиотици имат бъдеще в човешката фармакопея.

Ленивците, два вида от които се срещат в Коста Рика - Кафявогърл трипръст ленивец (Bradypus variegatus) и Хофманов ленивец (Choloepus hoffmanni), живеят по дърветата в тропическите гори на Централна Америка, особено по костариканското карибско крайбрежие, при влажен климат с температури, вариращи от 22 до 30 градуса Целзий. 

Бактерии, гъбички, вируси: Градските пчели разкриват невидим живот от решаващо значение за човешкото здраве

Популацията на тези спокойни бозайници, които обитават също Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Хондурас, Никарагуа, Панама, Перу и Венецуела, се счита за "намаляваща" от Международния съюз за опазване на природата (IUCN).

В Коста Рика американката Джуди Ейви управлява резерват за ленивци, който е основала преди години с покойния си съпруг. В него се приемат ранени животни, за които трябва да се полагат грижи.

Ейви е живяла в Аляска и когато пристига в Коста Рика, дори не знае за съществуването на тези животни. 


През 1992 г. двойката приютява и полага грижи за първия си ленивец, наречен Бътъркъп (Лютиче). О тогава около хиляда са преминали през резервата, намиращ се на около 200 километра от столицата на Коста Рика Сан Хосе.

Бактериите се разпространяват в целия офис само за 2 часа
       
Съвсем естествено Макс Чавария се обръща към Джуди Ейви, за да проучи ленивците, лекувани след токов удар, прегазени от автомобили, ранени от кучета, отделени от майките си като бебета. В резервата никога не са постъпвали болни животни.

Макс Чавария отрязва косми от 15 индивида от всеки от двата вида и отглежда култури в лабораторията, за да ги изследва.

След тригодишни изследвания изследователят е идентифицирал около двадесет "кандидат" производители на антибиотици. Предстои обаче още работа, за да се обмисли приложението им върху хора.

Откриването на нови антибиотици е ключов въпрос, тъй като Световната здравна организация (СЗО) предупреждава, че резистентността към сегашните може да доведе до 10 милиона смъртни случая всяка година до средата на века.
      
"Ето защо проекти като нашия могат да помогнат за откриването на нови молекули, които в средносрочен или дългосрочен план биха могли да се използват в битката срещу антибиотичната резистентност", казва Макс Чавария.

Източник: Елена Христова/БТА
Коментирай »
Още по темата
Дори облаците носят бактерии, резистентни на антибиотици Дори облаците носят бактерии, резистентни на антибиотици
Проучване: Употребата на антибиотици и антимикробната устойчивост при хората и животните са свързани Проучване: Употребата на антибиотици и антимикробната устойчивост при хората и животните са свързани
Бактерии, гъбички, вируси: Градските пчели разкриват невидим живот от решаващо значение за човешкото здраве Бактерии, гъбички, вируси: Градските пчели разкриват невидим живот от решаващо значение за човешкото здраве
Доказаха правилото за изпуснатата храна и петте секунди Доказаха правилото за изпуснатата храна и петте секунди
Препоръчваме още
Трите зодии, които се вбесяват най-лесно Трите зодии, които се вбесяват най-лесно
Катрин де Ланг дава ценни съвети за подобряването на най-важния орган в „Силата на мозъка“ (предложение за четене) Катрин де Ланг дава ценни съвети за подобряването на най-важния орган в „Силата на мозъка“ (предложение за четене)
Черен или не е петък 13-и? Черен или не е петък 13-и?
Любимият ти сладолед издава характера ти Любимият ти сладолед издава характера ти
Къде е ключът за щастливата връзка? Къде е ключът за щастливата връзка?
Какво трябва да знаем за хепатита: Видове, симптоми и лечение Какво трябва да знаем за хепатита: Видове, симптоми и лечение
ТЕСТ: Достатъчно смела ли си? ТЕСТ: Достатъчно смела ли си?
Шепа череши на ден за здраве и добра форма Шепа череши на ден за здраве и добра форма
„Вечер на улица Милагро“ ще разгорещи почитателите на съвременните романси (предложение за четене) „Вечер на улица Милагро“ ще разгорещи почитателите на съвременните романси (предложение за четене)
Да разтълкуваме еротичните сънища Да разтълкуваме еротичните сънища
ТЕСТ: Коя героиня от „Сексът и градът“ си ти? ТЕСТ: Коя героиня от „Сексът и градът“ си ти?
„Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене) „Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби