Най-масовото измиране в историята: Нови разкрития за историята на Земята Смята се, че засилена вулканична дейност в Сибир причинява най-масовото измиране в историята - около 90 процента от видовете изчезват преди 252 млн. години в
Смята се, че засилена вулканична дейност в Сибир причинява най-масовото измиране в историята - около 90 процента от видовете изчезват преди 252 млн. години в
Снимката е илюстративна/Photo credit: Valdas Miskinis/Pixabay
Фосили на древни животни, намерени в Република Южна Африка (РЮА), разкриват нови подробности от историята на Земята, съобщи Ройтерс.
Смята се, че засилена вулканична дейност в Сибир причинява най-масовото измиране в историята - около 90 процента от видовете изчезват преди 252 млн. години в края на пермския период. За разлика от унищожаването на динозаврите от астероид преди преди 66 млн. години, измирането на видовете в периода перм става постепенно, с влошаване на условията на живот.
Според учените фосилите, намерени в РЮА, хвърлят нова светлина върху този геоложки период - в продължение на множество поколения един вид хищник е мигрирал по света в опит да оцелее. Следи от този род животни - иностранцевии (Inostrancevia), са открити в Северозападна Русия, близо до Северния ледовит океан. Сега негови фосили са намерени на територията на ферма в централната част на РЮА.
They weren’t cats, and they emerged eons before the dinosaurs. But these saber-toothed predators are more closely related to humans than the dinosaurs were. https://t.co/Y1Szm7TLgI
— NYT Science (@NYTScience) May 23, 2023
Хищникът е бил с размерите на тигър, предшественик на саблезъбите бозайници.
Откритието предполага, че иностранцевиите са напуснали мястото, откъдето произлизат, и изминали около 12 хил. км в продължение вероятно на стотици или хиляди години в рамките на древния суперконтинент Пангея. Това е периодът от историята на планетата, в който материците са свързани.
"Този хищник не е оцелял дълго време", каза палеонтологът Крисчън Камерер от природонаучния музей в Северна Каролина. Той е водещ автор на изследването, публикувано в изданието "Кърънт Байолъджи". Камерер подчертава, че не само иностранцевиите, но и всички близки до тях видове са изчезнали по периода на масовото измиране.
Няма видове, които да произлизат от тях, но те са животни от голямата група на синапсидите, която включва и бозайниците, добавя Камерер.
Иностранцевиите се наричат още протобозайници, тъй като представляват комбинация от влечуги и бозайници. Дължината им е била около 3-4 м, а размерите са били близки до тези на сибирския тигър. Черепът им е бил голям и пропорционален на тялото, но удължен като на динозаврите, имали са и големи кучешки зъби. Ако размерите на плячката са позволявали, те са я поглъщали наведнъж", каза Камерер.
Тялото на иностранцевия не е било дълго и тясно като на влечуго. Животното обаче не е било изправено като бозайниците. Липсвала е типичната за бозайниците лицева мускулатура и не е произвеждало мляко. Нямаме отговор на въпроса дали са били космати, или не, казва Камерер.
Масовото измиране на видовете е последвано от възхода на динозаврите през периода триас.
"Когато екосистемите са прекъснати и възможността за лов е ограничена, както и хабитатът, големите хищници са диспропорционално засегнати от измиране на фона на останалите видове", казва Камерер.
Учените правят паралел между кризата в периода перм и настоящите климатични промени. "Видовете се сблъскват с влошени условия на живот заради глобалното затопляне. Те нямат избор - трябва да се адаптират или да изчезнат. Постепенно видовете изчезват един по един", каза палеонтологът Пия Вилиети от Музея на Фийлд в Чикаго, която е съавтор на изследването. "За разлика от нашите предшественици от периода на перма ние имаме възможност да направим нещо, за да предотвратим такъв тип криза в екосистемата".