Драматични събития отпреди милиони години: Вкаменелости показват обезглавяване на древно морско влечуго Нападателят вероятно е бил едро морско влечуго
Нападателят вероятно е бил едро морско влечуго
Снимката е илюстративна/ Photo credit: Ashleigh Joy Photography/Unsplash
Преди около 242 милиона години, в плитчините, странно морско влечуго като никое друго на Земята, е ловувало риба и калмари с помощта на необичайно издължения си врат, с който устройвал засада на плячката. Внезапно и по особено жесток начин животът му бил прекратен, когато влечугото било обезглавено от мощен хищник, писа Ройтерс.
От два века учените допускат, че праисторическите морски влечуги като описаното по-горе и наречено танистрофей, са били много уязвими на подобни атаки. Ново изследване на фосили на създанието, открити в планината Монте Сан Джордж в Швейцария преди десетилетия, дава първо безспорно доказателство за тази хипотеза.
Учените са анализирали останките от шията и главата на две влечуги танистрофей, установили са следите от ухапване и други травматични следи, указващи обезглавяване. По-голямото животно, което се е хранила с риба и калмари, достигало дължина шест метра, макар конкретният индивид да е с дължина четири метра. По-малкото влечуго е с дължина метър и половина, а зъбите му свидетелстват, че се е хранило вероятно със скариди.
Fossils show ancient long-necked sea beast's 'gruesome' decapitation https://t.co/AD6YNdezQv pic.twitter.com/RQvY22rt5F
— Reuters (@Reuters) June 21, 2023
Шията на танистрофея била около три пъти по-дълга от торса. Полезна при лов, крайно удължената шия е характерна сред морските влечуги за период от около 175 милиона години, по времето на динозаврите.
От друга страна обаче тя очевидно била слабо място на тези животни.
The fossils show evidence that long-necked reptiles that lived in the sea were decapitated by predators. https://t.co/as4hNVIuMp
— NYT Science (@NYTScience) June 21, 2023
Подобни драматични примери на взаимодействие между хищник и плячката му са голяма рядкост при вкаменелостите, те ни дадоха поглед върху това как тези животни са живели заедно. и ни напомня, че тези създания са преминали през драматични събития, точно както се случва в природата и днес, каза палеонтологът Щефан Щпикман от Природонаучния музей в Щутгарт, Германия, ръководител на изследването, публикувано тази седмица в специализираното издание "Карънт байолъджи".
Нападателят на по-голямото животно вероятно е бил едро морско влечуго, учените допускат, че е възможно да е било вид ранен ихтиозавър с дължина десет метра, седемметров нотозавър или хелветикозавър, дълъг около три и половина метра.