„Тълкуване на сънищата“ на Зигмунд Фройд (предложение за четене)

Първо пълно издание на „Тълкуване на сънищата“ от „бащата на психоанализата“ Зигмунд Фройд

„Тълкуване на сънищата“ на Зигмунд Фройд (предложение за четене)

„Тълкуване на сънищата“, издателство "Колибри"

Тълкуване на сънищата“ обосновава съществуването на несъзнавана психична дейност и предлага метод за изследването ѝ.

Ако приемем, че сънят е изпълняване на желание, откъде идва неговата странна и смущаваща форма? Каква промяна се е извършила с мислите в съня, за да се получи формата, която си спомняме след събуждането си? По какъв път се е извършила тази промяна? Откъде идва материалът, който се преработва в съновидение? Можем ли от сънищата да научим нещо ново за вътрешните си психични процеси, може ли тяхното съдържание да коригира мнения, които сме поддържали през деня?

Отговорите на тези въпроси Фройд търси в „работата на съня”, тоест в изопачаването или маскирането на желанието и привеждането му в приемливия за цензурата вид, който ние възприемаме като съновидение. Сто и двайсет години след публикуването на книгата тя продължава да бъде актуално описание на „пътя към несъзнаваното“.

Откриването на смисъл в привидно безсмислени неща, разбирането на като че ли неразбираеми явления разтваря възможност пред човека за един нов вид познание: познанието на самия себе си. В този процес психоанализата се опитва да помага на хората да приемат онези части от същността си, които несъзнавано са отхвърляли, и да се чувстват цели; това е необходимата предпоставка да обичат себе си такива, каквито са.

За автора

Зигмунд Фройд (1856-1939) е австрийски учен – психолог и невролог, създател на психоаналитичния метод в психотерапията. Първата му книга, „Изследвания на истерията“, излиза едва през 1895 г. в съавторство с уважавания Йозеф Бройер.

Прочути са концепциите на Фройд за несъзнаваното, защитните механизми, фазите на психосексуално развитие, Едиповия комплекс.

Тълкуване на сънищата“ излиза в началото на 1900 г. и до днес се посочва като едно от 100-те най-влиятелни произведения, писани някога, с основополагащо значение за зараждащата се по онова време наука психология. Изключително противоречива фигура на своето съвремие, Фройд и днес предизвиква бурни дискусии и се нарежда сред най-забележителните личности в историята на човечеството.

Коментирай »
Още по темата
„Три етажа“ от Ешкол Нево се цели право в сърцето на човешките взаимоотношения (предложение за четене) „Три етажа“ от Ешкол Нево се цели право в сърцето на човешките взаимоотношения (предложение за четене)
За бремето на титлата: „Зад маската” от Тайсън Фюри (предложение за четене) За бремето на титлата: „Зад маската” от Тайсън Фюри (предложение за четене)
„Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене) „Да пътуваш в петък 13-и“ от Таня Глухчева (предложение за четене)
„Неспокойните“ на Лин Улман вече и на български език (предложение за четене) „Неспокойните“ на Лин Улман вече и на български език (предложение за четене)
„Американски речник“ от Дубравка Угрешич (предложение за четене) „Американски речник“ от Дубравка Угрешич (предложение за четене)
Учениците на „мързеливата майка“ (предложение за четене) Учениците на „мързеливата майка“ (предложение за четене)
„Възхвала на Ханс Аспергер" - разказ за аутизма, любовта, взаимността, отговорността, свободата (предложение за четене) „Възхвала на Ханс Аспергер" - разказ за аутизма, любовта, взаимността, отговорността, свободата (предложение за четене)
„Трите тела“ от Лиу Цъсин, първи том от научнофантастичния шедьовър „Земното минало“ (предложение за четене) „Трите тела“ от Лиу Цъсин, първи том от научнофантастичния шедьовър „Земното минало“ (предложение за четене)
Предложение за четене: „Вторият пол“ - епохалния труд на Симон дьо Бовоар Предложение за четене: „Вторият пол“ - епохалния труд на Симон дьо Бовоар
Предложение за четене: „Изкуството да живеем просто” - 100 упражнения за спокоен и радостен живот Предложение за четене: „Изкуството да живеем просто” - 100 упражнения за спокоен и радостен живот
Предложение за четене: „Преходът. България 30 години по-късно“ Предложение за четене: „Преходът. България 30 години по-късно“
Предложение за четене: „Психоанализа в България: тук и сега“ Предложение за четене: „Психоанализа в България: тук и сега“
Предложение за четене: „Племето на майките“ и „Азбука за деца и възрастни“ Предложение за четене: „Племето на майките“ и „Азбука за деца и възрастни“
Препоръчваме още
Как да останеш къдрава и през зимата Как да останеш къдрава и през зимата
За доверието и оргазма или защо не трябва да смесваме секса с алкохол За доверието и оргазма или защо не трябва да смесваме секса с алкохол
Защо „убиваме вестоносеца“, ако новините са лоши? Защо „убиваме вестоносеца“, ако новините са лоши?
Сам Смит отново демонстрира уникалния си талант Сам Смит отново демонстрира уникалния си талант
„Жената, която обичаше насекоми“ от Селя Ахава (предложение за четене) „Жената, която обичаше насекоми“ от Селя Ахава (предложение за четене)
Девет начина да разбереш дали си влюбена или си внушаваш Девет начина да разбереш дали си влюбена или си внушаваш
Защо мъжете никога не избират теб? Защо мъжете никога не избират теб?
6 съвета за справяне с ревността 6 съвета за справяне с ревността
Екстремно пътуване из Европа Екстремно пътуване из Европа
Как хапването на сирене предпазва от кариес Как хапването на сирене предпазва от кариес
Как COVID-19 поразява мозъчните клетки Как COVID-19 поразява мозъчните клетки
Наръчник за мащабно мислене: Как да бъдем успешни през новата година  Наръчник за мащабно мислене: Как да бъдем успешни през новата година 
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби