Жега и топлинен удар: Как да разпознаем симптомите и да се предпазим

Специалист от ВМА дава ценни съвети за превенция и разкрива рисковете от инсолацията

Жега и топлинен удар: Как да разпознаем симптомите и да се предпазим

Photo credit: Военномедицинска академия - ВМА 

Една от опасностите, които крият високите температури, е инсолацията, известна още като топлинен удар, и засяга много органи и системи.

Водещите симптоми се появяват вследствие на хипертермия, получена от продължителен престой на пряка слънчева светлина, или в условията на горещ и влажен климат, коментира полк. проф. Ивайло Даскалов, началник на Клиника по кардиология на ВМА. И подчертава част от възможните симптоми:

  • Отпадналост
  • Главоболие
  • Гадене
  • Повръщане
  • Крампи
  • Понижение на кръвното налягане

На по-късен етап може да се наблюдават нарушение на мускулния тонус и съзнание, общо зачервяване на кожата, но без изпотяване, допълва лекарят. При някои хора може да има ускорено сърцебиене и затруднено дишане, обърканост, неразбираем говор, конвулсии, халюцинации, световъртеж и други прояви, стигащи до мозъчен оток и кома.

Инсолацията е състояние на хипертермия, което възниква под въздействието на високата температура на околната среда върху човешкия организъм. Топлинният удар е най-тежката свързана с топлинното прегряване на организма болест. При нея телесната температура надвишава 41°C. Смъртните случаи от прекомерна топлинна експозиция и топлинен удар засягат най-често хората над 65-гoдишна възраст, или 44% от случаите, подчертава специалистът.

Няколко са рисковите фактори, които увеличават вероятността от получаване на топлинен удар, а именно:

  • предшестваща вирусна инфекция
  • дехидратация
  • умора
  • затлъстяване
  • липса на сън
  • лоша физическа активност и липса на аклиматизация

Състояния като тиреотоксикоза, сепсис, гърчове, треска, прием на симпатикомиметични лекарства също повишават производството на топлина и телесната температура.

Топлинен удар може да възникне и при повишената двигателна активност, след употреба на наркотици като кокаин и амфетамини.

Топлинен удар може да се получи и без да има излагане на слънце, алармира още проф. Ивайло Даскалов. При него потоотделянето спира, в резултат на което настъпва дехидратация. Той се появява и при работа в топли и влажни помещения, при задушно време и висока влажност на въздуха. При такива условия се затруднява отделянето на топлина от организма към околната среда. Кърмачетата, децата и възрастните хора са по-податливи към топлинен удар. Първите две рискови групи имат по-бърз метаболизъм, неефективно изпотяване и неспособност да се грижат пълноценно за себе си. От друга страна, възрастните страдат от различни съпътстващи заболявания, а понякога употребяват лекарства, които могат да увеличат топлопродукцията.

Проф. Дасколов дава и няколко ценни съвета, които трябва да спазваме, за да се предпазим от топлинен удар.

  • Да стоим на сянка, особено в горещите обедни часове.
  • Не бива да се излагаме на пряка слънчева светлина.
  • Добре е да носим шапка и задължително да използваме чадър на плажа.
  • Да избираме леки памучни дрехи
  • Да приемаме повече течности
  • Да избягваме алкохола
  • Да избягваме тежките физически натоварвания 
  • Летуващите на морето не бива да се излагат на слънце между 11:00 и 16:00 часа.

Приемът на повече течности и преобладаващият престой в климатизирани помещения може драстично да намалят риска от появата на топлинен удар.  

Коментирай »
Още по темата
Да се погрижим за кучето си в жегата! 5 неща, които домашният любимец иска да ни каже Да се погрижим за кучето си в жегата! 5 неща, които домашният любимец иска да ни каже
Опасно горещо време: Осем разхлаждащи съвета за жегата Опасно горещо време: Осем разхлаждащи съвета за жегата
Препоръчваме още
Плетеница от интриги, секс и убийства във „Всичко свършва в полунощ“ от Хариет Тайс (предложение за четене) Плетеница от интриги, секс и убийства във „Всичко свършва в полунощ“ от Хариет Тайс (предложение за четене)
ТЕСТ: Как ще оцелееш в постапокалиптичен свят? ТЕСТ: Как ще оцелееш в постапокалиптичен свят?
Учени: Честото преболедуване на инфекции е ключ към живота над 100 години Учени: Честото преболедуване на инфекции е ключ към живота над 100 години
Денят на отказващите се: Кога зарязваме новогодишните си обещания да спортуваме Денят на отказващите се: Кога зарязваме новогодишните си обещания да спортуваме
Повратна точка в борбата с Алцхаймер: Ново лекарство забавя болестта Повратна точка в борбата с Алцхаймер: Ново лекарство забавя болестта
„Дендрити“ от Калия Пападаки (предложение за четене) „Дендрити“ от Калия Пападаки (предложение за четене)
И заживели щастливо... или не съвсем?! Бракът бил полезен за мъжете, но не и за жените И заживели щастливо... или не съвсем?! Бракът бил полезен за мъжете, но не и за жените
Спортът може да помогне в битка с алкохола и наркотиците Спортът може да помогне в битка с алкохола и наркотиците
Ново издание на „Ад“, първата част от епичната поема на Данте (предложение за четене) Ново издание на „Ад“, първата част от епичната поема на Данте (предложение за четене)
Популярни и противоречиви: Топ 10 на най-ефективните диети Популярни и противоречиви: Топ 10 на най-ефективните диети
5 от най-често срещаните усложнения след грип – как да ги разпознаем и лекуваме 5 от най-често срещаните усложнения след грип – как да ги разпознаем и лекуваме
Кратка история на света за млади читатели (предложение за четене) Кратка история на света за млади читатели (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби