Без срам и вина: Как да разпознаем и преборим следродилната депресия Какви са симптомите на състоянието и кога трябва да се потърси медицинска помощ?
Какви са симптомите на състоянието и кога трябва да се потърси медицинска помощ?
Photo credit: Philip Walker/Pixabay
Много голяма част от жените, които са станали майки, споделят, че се чувстват депресирани по време на бременността, но често симптомите остават и след раждането на детето и дори се засилват. Много от жените не говорят за това, тъй като чувстват вина, че не са щастливи в най-радостния си миг – често майчинството се описва именно така.
Няма обаче нищо срамно, нито повод за вина. Скорошно проучване на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ показват, че една на всеки осем жени изпитва следродилна депресия. В сайта на Центровете е публикувана надеждна и достъпна информация за проблема, в която са обяснени както симптомите на депресията, така и симптомите, които жените изпитват при следродилна депресия.
Понякога всеки се чувства тъжен, но тези чувства обикновено преминават в рамките на няколко дни. Депресията е сериозно разстройство на настроението, което може да продължи седмици или месеци, разказват експертите. И уточняват, че депресията не се усеща еднакво при всички – някои може да имат няколко симптома, а други – много, честотата на симптомите също е различна.
Симптоми на депресия:
- Трайно тъжно, тревожно или „празно“ настроение.
- Чувство на безнадеждност или песимизъм.
- Чувство за вина, безполезност или безсилие.
- Чувство на раздразнителност или безпокойство.
- Проблеми с концентрацията, припомнянето на детайли и вземането на решения.
- Загуба на енергия.
- Трудности при заспиване или прекалено дълъг сън.
- Преяждане или загуба на апетит.
- Мисли за самоубийство или опити за самоубийство.
- Болки или страдания, които не се подобряват при лечение.
Следродилната депресия се различава от родилната тъга (майчина тъга), се казва още в публикацията. Следродилната депресия се проявява след раждането на бебето, а изпитваните неприятни чувства са по-интензивни и остават по-дълго от тези при обичайната родилна тъга (тревога, тъга и умора, които много жени изпитват след раждане).
Симптоми на следродилна депресия
Симптомите на следродилната депресия са подобни на симптомите на депресията, но могат да включват и:
- Плач по-често от обикновено.
- Чувства на гняв.
- Отдръпване от близките.
- Чувство на отдалеченост от бебето.
- Притеснения или чувство на прекомерна тревожност.
- Мисли за самонараняване или нараняване на бебето.
- Съмнение в способността за грижа за бебето.
Депресията по време на и след бременността е често срещана и лечима, уверяват от Центъра. И успокояват: Раждането на бебе е предизвикателство и всяка жена заслужава подкрепа. Експертите съветват майките, ако изпитват емоционални промени или смятат, че може да са депресирани, да потърсят здравна помощ. Лечението води до подобрение при повечето хора, а това е и най-полезното нещо, което майката може да направи за себе си и за детето си.
Коментирай »