Какво е „бавно сърце“ и кога подсказва проблем Понякога се проявява със симптоми като умора и обща слабост
Понякога се проявява със симптоми като умора и обща слабост
Photo via Canva.com
Брадикардията представлява забавяне ритъма на сърцето. С напредването на възрастта е нормално сърцето да бие по-бавно от обичайното, разказват от УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков". В някои случаи обаче „бавното сърце“ може да подсказва определени аномалии. Тогава отклонението от скоростта на ритъма може да бъде интермитентно или постоянно.
Брадикардията често не причинява симптоми, освен ако сърдечният ритъм не се забави рязко или в много голяма степен. Тя невинаги е признак на здравословен проблем, успокояват от болницата. В голяма част от случаите пациентът не знае, че има намалена сърдечна дейност.
🔴 Кога брадикардията подсказва проблем
Брадикардията може да е сериозен проблем, ако сърцето не успява да изпомпва достатъчно богата на кислород кръв към тялото. Възможните усложнения включват припадък, сърдечна недостатъчност, а понякога и внезапен сърдечен арест, се казва в публикацията на здравното заведение.
🔴Какви могат да са причините за брадикардията
Некардиологични причини за „бавно сърце“ често са хипотиреоидизъм или повишено вътречерепно налягане, както и др. Медикаменти като бетаблокери или лекарства за високо кръвно или хипертиреодизъм могат да причинят брадикардия.
Установяването на брадикардия обаче може да сигнализира за аномалия на синусовия възел, предупреждават от болницата.
🔴Кои са причините за смущенията в работата на синусовия възел
- Дефицит на миокарда
- Инфекциозни заболявания
- Саркоидоза или хемохроматоза
- Автоимунни заболявания
- Дефекти в структурата на сърцето
Най-често „бавното сърце“ не се усеща от засегнатия човек и се констатира при преглед. Понякога се проявява със симптоми като умора и обща слабост, предупреждават специалистите.
Първото изследване при специалист е електрокардиограмата. Тя дава графичен израз на елетрическата активност на сърцето и показва особеностите на ритъма му. Ако става въпрос за интермитентна брадикардия, може в момента на прегледа пациентът да е с нормална честота. Тогава се препоръча провеждане на холтер-изследване със записване на 24-часова електрокардиограма. Допълнителни изследвания като ехокардиографията и стрес-ЕКГ дават допълнителна диагностиката при необходимост.
🔴Какво е лечение
Лечението зависи от причината за брадикардията. Ако става въпрос за извънсърдечни причини, лечението е насочено към тях. Когато симптомите нарушават качеството на живота, е необходима интервенция. Когато „бавното сърце“ е резултат от медикамент, приемът на който пациентът не може да прекрати, може да се стигне до поставяне на пейсмейкър, уточняват още от болница „Чирков“.
Коментирай »