Какво е общото между хората и животните? Учени с нови данни Генетично изследване установи какво е общото между хората и животните
28 април 2023
Генетично изследване установи какво е общото между хората и животните
Учени сравняват генетични данни от множество животински видове и така получават нови познания за човека и за общото между хората и животните, съобщи Асошиейтед прес.
Едно от най-поразителните открития е, че определени пасажи от генетичната информация остават непроменени в хода на еволюцията, представлявайки свързващото звено между всички бозайници, включително и хората.
Откритието е част от резултатите на международния Проект Зоономия, които хвърлят светлина върху човешки качества и болести, за способностите на животните за хибернация и дори за генетиката на кучето Балто, спасило човешки животи преди век.
An international collaboration called the Zoonomia Project analyzed the genomes of 240 mammals, offering insights into evolution, extinction, the human brain and a famous, life-saving sled dog. https://t.co/9PkImGAyeK
— The Washington Post (@washingtonpost) April 27, 2023
Авторите на проекта публикуваха част от откритията си в 11 доклада, публикувани в сп. "Сайънс".
Дейвид О'Конър, който изследва генетиката на приматите в университета на Уисконсин-Медисън, каза, че изследването засяга дълбоки теми.
"Това е чудото на биологията, колко сходни и различни сме към всичко, което ни заобикаля", казва О'Конър, който не участва в проекта.
Учените от Зоономия, под ръководството на Елинор Карлсън и Керстин Линдблад-Тох от Института Брод в Масачузетския технологичен институт и Харвард, са изследвали 240 животински вида - от прилепи до бизони.
A genome project cracks mysteries of evolution — & Balto the superdog: Balto was genetically diverse, with few traces of the kind of inbreeding found in today’s pedigreed dogs; neither fully domesticated like today’s pets, nor wild like coyotes & wolves. https://t.co/WKJEopz2Lb pic.twitter.com/M3xYSOZohh
— Factoid Gleaner (@Factoids4All) April 28, 2023
Те са секвенирали и сравнили геномите им и са установили, че определени пасажи от геномите остават непроменени при всички животински видове през милионите години на еволюция.
Едно от изследванията установява, че най-малко 10 на сто от човешкия геном остава непроменен в основни линии. Много от тези пасажи са извън един процент от гените, свързани с ръста на протеини, контролиращи активността на клетките - основната цел на ДНК.
Учените са идентифицирали повече от три милиона от тях в човешкия геном, като близо половината от тях досега не са били познати.