Защо лютите чушки са люти? Лютивината се измерва по т. нар. Скала на Сковил
Лютивината се измерва по т. нар. Скала на Сковил
снимки: pixabay.com
Усещането за парене и лютив вкус при някои сортове чушки е причинено от веществото капсаицин.
Това вещество "подмамва" тялото ви да мисли, че изгаря и е подложено на прекомерни количества топлина, въпреки че действително няма физическо изгаряне.
Вижте кои са най-вкусните балкански ястия
Повечето от капсаицина в чушките е концентриран около семената. Това е защитен механизъм, който растенията използват, за да бъдат предпазени от гъбички и вредители.
Не всички чушки обаче са еднакво парливи, отбелязват от foodpanda. Лютивината се измерва по т. нар. Скала на Сковил. Скалата е кръстена на американския химик Уилбър Линкълн Сковил, който разработва метод за измерване на лютивия потенциал на различни люти чушки или по-точно съдържащото се в тях количество капсацин.
Вижте и шест суеверия, свързани с храни и напитки
Най-лютият сорт чушки в света е Каролина Рийпър, официално въведена в Книгата на рекордите на "Гинес". Освен с лютивината си чушката е известна и с приятния си вкус.
Колко е лют даден сорт се измерва в кратни на 100 единици и се отнася до това колко захар и вода са били необходими за разреждане на пипера до точка, в която дегустаторите вече не са могли да вкусят лютивостта.
Ето и няколко примера:
- Сладка чушка - 0 единици
- Халапеньо - 2500 до около 8000 единици
- Кайен - 30 000 до около 50 000 единици
- Червено Савино Хабанеро - 350 000 до около 577 000 единици